آتشكده آذر برزين مهر كجاست؟

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: آتشكده آذر برزين مهر كجاست؟

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.65
  نوشته ها
  1,928
  تشکر ها
  7,120
  از این کاربر 6,841 بار در 1,763 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  آتشكده آذر برزين مهر كجاست؟  چهار طاقي مشهور به «خانه ديو» در روستاي «ريوند» در مركز دهستان باشتين كه برخي باستان شناسان آن را محل آتشكده «آذربرزين مهر» فرض كرده بودند، بر اساس پژوهش هاي تازه بر منابع فارسي و عربي اوايل دوره اسلامي با مختصات اين آتشكده مشهور ساساني مطابقت ندارد و باستان شناسان بايد در كوه هاي اطراف روستاي گنبد (جنبد) در جستجوي اين آتشكده باشند.

  از منابع دوره ساساني چنين بر مي آيد كه سه آتش يا آتشكده بزرگ در اين دوره وجود داشته اند و در روايت ها، اصل اين سه آتشكده را از سه آتش مهم اساطيري دين زرتشت دانسته اند: آذر فرنبغ، آذرگشنسب و آذر برزين مهر.
  هر يك از اين سه آتش را متعلق به يكي از طبقات جامعه مي دانسته*اند: آذر فرنبغ آتش موبدان، آذر گشنسب آتش ارتشتاران و آذر برزين مهر آتش كشاورزان بوده است.
  اين سه آتشكده به ترتيب در فارس، آذربايجان و خراسان به دست سه قهرمان زميني يعني جمشيد، كيخسرو و كي گشتاسب تاسيس شده اند. همان گونه كه مي بينيم در منابع قديم جايگاه اين آتشكده ها نيز ذكر شده است اما تا كنون هيچ اثري از آنها به دست نيامده است. آذر برزين مهر آتشكده خاص طبقه كشاورزان بود كه در ابتدا محل ثابتي نداشت. به نوشته متن پهلوي بندهشن، وقتي كه زرتشت دين آورد، كي گشتاسب آن را در كوه ريوند كه پشت گشتاسبان گفته مي شود، مستقر ساخت.
  در جاي ديگري از بندهشن آمده است: «ريوند كوه در خراسان است (كه) آذر برزين مهر در آن قرار دارد.»
  باز در بندهش آمده است: «كوه گنابد در همان پشت گشتاسبان است، (از) آنجا به طرف ريوند، كه محل آذر برزين مهر است، نه فرسنگ است به طرف غرب.»
  در متن پهلوي گزيده هاي زادپسرم نيز به محل آذر برزين مهر اشاره شده است: «آذر فرنبغ در كوه فرمند (داراي فره) در خوارزم جاي گرفت، آذرگشنسب در كوه اسنوند در آذربايجان و آذر برزين مهر در كوه ريوند كه در پشت است.»
  مترجمان بندهشن و گزيده هاي زاد پسرم و محققان درباره نام هاي فوق بحث كرده و كوشيده اند محل دقيق اين مناطق را مشخص كنند. از جمله : زنده ياد ابراهيم پور داود، محمد تقي راشد محصل، زنده ياد مهرداد بهار، زنده ياد احمد تفضلي و زنده ياد داود منشي زاده.
  دكتر «علي اشرف صادقي»، در مقاله «محل آذر برزين مهر» كه در شماره ششم نشريه «نامه ايران باستان» منتشر شده است، پس از ذكر و بررسي نظرهاي گوناگون و بررسي منابع عربي و فارسي براي مشخص كردن مناطق فوق الذكر، همچون تاريخ نيشابور، احسن التقاسيم، معجم البلدان، شاهنامه، تاريخ بيهق، اسرار التوحيد و زين الاخبار، كوشيده محل دقيق آذر برزين مهر را در كوه ريوند مشخص كند.
  در اين مورد هم نظرهاي گوناگوني وجود دارد. والنتاين ويليامز جكسون، ايران شناس، هندشناس و استاد زبانهاي هند و ايراني، محل آن را در نزديكي ده مهر بر سر راه خراسان به نيشابور، به يك فاصله از ميان دشت و سبزوار ميدانسته است.
  در لغت فرس آمده: «برزين آتشگاهي است به گنبد (در اصل نسخه: بكبند) و بس به نيشابور». در تاريخ بيهق آمده: «... گنبد، آنجا بيت النار بوده است، بدان باز خوانند.»
  از مجموع نظرات ايران*شناسان و آنچه در منابع فارسي و عربي آمده است و با توجه به مشخصات آذر بر*زين مهر كه در ريوند، در پشت گشتاسپان، در گنبد قرار دارد، دكتر صادقي نتيجه مي گيرد كه گنبد به معني آتشكده است و چون در اين ده آتشكده وجود داشته، ده را به نام آتشكده ناميده اند. اين ده امروز جنبد نام دارد و جزو دهستان كيذقان بخش ششتمد شهرستان سبزوار است و در تداول اهالي، گنبد گفته مي شود. «ربع زمج» كه سابقا اين ده گنبد جزو آنجا بوده امروز زمج ناميده مي شود و دهستاني از بخش ششتمد است كه مركز آن ده ششتمد است و در كنار كيذقان قرار دارد.
  بخش ششتمد در جنوب سبزوار است و ريوند نيز در جنوب و جنوب غربي نيشابور است و با ششتمد فاصله زيادي دارد، اما احتمالا قلمرو ريوند در گذشته تا ششتمد ادامه داشته است. بنابراين، روستاي برزنون كنوني (ظاهرا برزينان) با آتشكده برزين مهر ارتباطي ندارد و به احتمال قوي از اسم شخصي برزين نام گرفته شده است.
  دكتر صادقي در اين مقاله، با مشخص كردن حدود منطقه آتشكده مورد بحث، پيدا كردن محل دقيق و بقاياي آن را به باستانشناسان واگذار كرده است.

  برگرفته از :golha.net


 2. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  نوشته ها
  بسیاری

   

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .