استفاده از مصالح جديد به جاي فولاد

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: استفاده از مصالح جديد به جاي فولاد

 1. Top | #1
  nima7

  استفاده از مصالح جديد به جاي فولاد


  استفاده از مصالح جديد و به خصوص كامپوزيتها به جاي فولاد در دهة اخير در دنيا به شدت مورد علاقه بوده است . كامپوزيت ها از يك مادة چسباننده (اكثراً اپوكسي) و مقدار مناسبي الياف تشكيل يافته است. اين الياف ممكن است از نوع كربن، شيشه، آراميد و ... باشند، كه كامپوزيت حاصله به ترتيب، به نامafrp, gfrp, cfrpخوانده ميشود. مهم ترين حسن كامپوزيتها ، مقاومت بسيار عالي آنها در مقابل خوردگي است. به همين دليل كاربرد كامپوزيتهايfrpدر بتن آرمه به جاي ميلگردهاي فولادي، بسيار مورد توجه قرار گرفته است لازم به ذكر است كه خوردگي ميلگرد در بتن مسلح به فولاد به عنوان يك مسئلة بسيار جدي تلقي مي گردد. تاكنون بسياري از سازه هاي بتن آرمه در اثر تماس و مجاورت با سولفاتها، كلرورها و ساير عوامل خورنده دچار آسيب جدي گرديده اند، چنانچه فولاد به كار رفته در بتن تحت تنش هاي بالاتر در شرايط بار سرويس قرار گيرند اين مسئله به مراتب بحراني خواهد بود.


  يك سازة بتن آرمة معمولي كه به ميلگردهاي فولادي مسلح است، چنانچه در زمان طولاني در مجاورت عوامل خورنده نظير نمك ها، اسيدها و كلرورها قرار مي گيرد، قسمتي از مقاومت خود را از دست خواهد داد. به علاوه فولادي كه در داخل بتن زنگ مي زند، بر بتن اطراف خود فشار آورده و باعث خرد شدن آن و ريختن پوستة بتن مي گردد.


  تاكنون تكنيك هايي جهت جلوگيري از خوردگي فولاد در بتن آرمه توسعه داده شده و به كار رفته است كه در اين ارتباط مي توان به پوشش ميلگردها توسط اپوكسي، تزريق پليمر به سطح بتن و يا حفاظت كاتديك اشاره نمود. با اين وجود هر يك از اين روش ها تا حدودي و فقط در بعضي از زمينه ها موفق بوده اند. به همين جهت به منظور حذف كامل خوردگي ميلگردها، توجه محققين و متخصصين بتن*آرمه به حذف كامل فولاد و جايگزيني آن با مواد مقاوم در مقابل خوردگي معطوف گرديده است. در همين راستا كامپوزيت هايfrp (پلاستيك هاي مسلح به الياف) از آنجا كه به شدت در محيط*هاي نمكي و قليايي در مقابل خوردگي مقاوم هستند، موضوع تحقيقات گسترده اي به عنوان يك جانشين مناسب براي فولاد در بتن آرمه، به خصوص در سازه هاي ساحلي و دريايي گرديده اند.


  لازم به ذكر است كه اگر چه مزيت اصلي ميلگردهاي از جنسfrpمقاومت آنها در مقابل خوردگي است، با اين وجود خواص ديگر كامپوزيت هايfrpنظير مقاومت كششي بسيار زياد (تا 7 برابر فولاد)، مدول الاستيسيتة قابل قبول، وزن كم ، مقاومت خوب در مقابل خستگي و خزش، عايق بودن در مقابل امواج مغناطيسي و چسبندگي خوب با بتن، مجموعه اي از خواص مطلوب را تشكيل مي دهد كه به جذابيت كاربردfrpدر بتن آرمه افزوده اند. اگر چه بعضي از مشكلات نظير مشكلات مربوط به خم كردن آنها و نيز رفتار كاملاً خطي آنها تا نقطة شكست، مشكلاتي از نظر كاربرد آنها فراهم نموده اند كه امروزه موضوع تحقيقات گسترده اي به عنوان يك جانشين مناسب براي فولاد در بتن آرمه، به خصوص در سازه هاي ساحلي و دريايي گرديده اند.


  با توجه به آنچه كه ذكر شد ، بسيار به جاست كه در ارتباط با كاربرد كامپوزيت هايfrpدر بتن سازه هاي ساحلي و دريايي مناطق جنوبي ايران و به خصوص منطقة خليج فارس، تحقيقات گسترده اي صورت پذيرد. در همين راستا مناسب است كه تحقيقات مناسبي بر انواع كامپوزيت هايfrp (afrp, cfrp, gfrp) و ميزان مناسب بودن آنها براي سازه هاي دريايي كه در منطقة خليج فارس احداث شده است، صورت پذيرد. اين تحقيقات شامل پژوهش هاي گستردة تئوريك بر رفتار سازه هاي بتن آرمة متداول در مناطق دريايي (به شرط آنكه با كامپوزيت هايfrpمسلح شده باشند) خواهد بود. در همين ارتباط لازم است كارهاي تجربي مناسبي نيز بر رفتار خمشي، كششي و فشاري قطعات بتن آرمة مسلح به كامپوزيت هايfrpصورت پذيرد.


  لازم به ذكر است كه چنين تحقيقاتي در 10 سال اخير در دنيا صورت گرفته كه نتيجة اين تحقيقات منجمله آئين نامةaci-440است كه در چند سال اخير انتشار يافته است. با اين وجود كامپوزيت هايfrpدر ايران كماكان ناشناخته باقي مانده است و به خصوص كاربرد آنها در بتن آرمه در سازه هاي ساحلي و دريايي كاملاً دور از چشم متخصصين و مهندسين ايراني بوده است. تحقيقاتي كه در اين ارتباط صورت خواهد گرفت، مي تواند منجر به تهية دستورالعمل و يا حتي آئين نامه اي جهت كاربردfrpدر بتن آرمه به عنوان يك جسم مقاوم در مقابل خوردگي در سازه هاي بندري و دريايي ايران گردد. اين حركت مي تواند فرهنگ كاربرد اين مادة جديد در بتن آرمة ايران را بنيان گذارد و از طرفي منجر به صرفه جويي ميلياردها ريال سرمايه اي شود كه متأسفانه همه ساله در سازه هاي بتن آرمة احداث شده در مناطق جنوبي ايران (به خصوص در مناطق بندري و دريايي)، به جهت خوردگي ميلگردها و تخريب و انهدام سازة بتني، به هدر مي رود

 2. # ADS
  تبلیغات در مدار

   

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .