چرايي و چگونگي مرمت پل خواجو

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: چرايي و چگونگي مرمت پل خواجو

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  28.01.2011
  عنوان کاربر
  عضو
  ميانگين پست در روز
  0.03
  محل سکونت
  babolsar
  نوشته ها
  78
  تشکر ها
  125
  از این کاربر 327 بار در 77 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  چرايي و چگونگي مرمت پل خواجو

  پل خواجو اصفهان ديگر حال*وهواي هميشگي را ندارد، ديگر از دهانه*هاي آن، صداي دلنشين آواز به گوش نمي*رسد، اين صداي دل*خراش تيشه*هايي است كه در مقابل چشمان متحير و نگران مردم به پايه*هاي لرزان اين شاهكار معماري مي*خورند.  به گزارش خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در اصفهان، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اصفهان با هدف سامان*دهي پل خواجو، اقدام به مرمت اين اثر تاريخي كرده است و در اين راستا، چهار رديف از پلكان*هاي اين پل كه تعدادي سنگ حجاري*شده از دوره*ي صفوي داشتند، تخريب شده*اند.


  نبايد سنگ*هاي قديمي را از پلكان جدا كرد
  هرچند هنوز هم برخي سنگ*هاي قديمي براي جايگزيني دوباره در كنار پله*ها قرار دارند و حتا كدبندي شده*اند، اما يكي از مدرسان رشته*ي باستان*شناسي در اصفهان، در اين*باره گفت: معمولا سنگي را كه علامت و قدمت داشته باشد، نبايد براي چيدمان دوباره از روي پلكان جدا كرد، مگر اين*كه واقعا فرسوده و غيرقابل كاربرد باشد.

  عليرضا جعفري*زند در گفت*وگو با خبرنگار ايسنا بيان كرد: در زمان پهلوي نيز پل خواجو مرمت شد و بسياري از سنگ قبرها از تخت فولاد به اين مكان منتقل شدند و هنوز اين سنگ*ها نوشته دارند. هم*چنين بخشي از سنگ*هاي پلكان و كف*فرش*ها به دوره*ي پهلوي متعلق*اند.

  اين مدرس رشته*ي باستان*شناسي افزود: پلكان*ها به*دليل سيلاب*هاي دهه*هاي گذشته فرسوده شده*اند و به مرمت نياز دارند؛ اما بايد با روش*هاي صحيح مرمتي پيش رفت، نه اين*كه آن*ها را نو كرد.

  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]

  مجري مرمت پل خواجو سازمان نوسازي و به*سازي شهرداري است
  خبرنگار ايسنا براي اطلاع از طرح مرمتي كه در پل خواجو اجرا مي*شود، با رييس سازمان ميراث فرهنگي و گرشگري اصفهان تماس گرفت؛ اما احمد امين*پور فقط به بيان اين*كه ميراث فرهنگي اصفهان در حال مرمت آب شكستگي*هاي پل است، بسنده كرد.

  مجري اين امر خطير، يعني مرمت پل خواجو، سازمان نوسازي و به*سازي شهرداري است و همان*طور كه از عنوان اين سازمان پيداست، دير يا زود بايد منتظر نو شدن پل خواجو بود، نه مرمت آن.

  حفظ هويت را در مرمت پل خواجو فراموش نكنيم

  در اين*باره، با يكي از كارشناسان شركتي مهندسي كه مسؤوليت تحقيق روي رفتارهاي سازه*يي سي*وسه پل را برعهده دارد، تماس گرفته شد. او كه تمايل نداشت نامش در اين گزارش آورده شود، گفت: شايد با توجه به هندسه*ي متفاوت پل خواجو و به*دليل اين*كه پل خواجو به مطالعه*ي سنگين*تري نسبت به سي*وسه پل نياز دارد، اين طرح به مشاوري واگذار شده باشد؛ اما نمي*توانيم اقدامات صورت*گرفته را تأييد يا رد كنيم.

  او افزود: اگر قرار به اظهار نظر به*عنوان يك شهروند باشد، بايد بگويم، عناصر قديمي را در پل بايد نگه داشت و در مرمت آن، حفظ هويت را فراموش نكنيم.  سنگ*هاي تاريخي سالم را نبايد از پلكان جدا كرد


  هم*چنين معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اصفهان در گفت*وگو با خبرنگار ايسنا بيان كرد: سال*ها در زمينه*ي پل خواجو اقدامي انجام نشده بود و پس از سال*ها مرمت*هاي غيراصولي كه روي پل انجام شده بودند و با توجه به اين*كه هيچ مستندسازي روي اين نحوه*ي مرمت*ها نبود، ما اقداماتي را براي رفع خطر انجام داديم، اما به ساختار پل كاري نداريم.

  مهرداد كيهان*فر در پاسخ به اين پرسش كه طبق مشاهده*هاي ما، سنگ*هاي پلكان*ها در حال تعويض*اند، گفت: برخي سنگ*ها ارزشمندند، علامت دارند و قدمت آن*ها به دوره*ي صفوي بازمي*گردد. اگر عكس*هاي هولستر را نگاه كنيد، متوجه مي*شويد، تعدادي از اين راه*پله*ها سنگ ندارند و به*دليل عوامل طبيعي، سنگ*هاي آن*ها متلاشي يا تعويض شده*اند.

  وي ادامه داد: اقدام انجام*شده در پنج قسمت بوده است و سنگ*ها را بيرون مي*آوريم و در صورت ارزش و كاربرد، دوباره سر جاي خود قرار مي*دهيم.

  معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اصفهان در پاسخ به اين پرسش كه آيا روش ديگري براي مرمت اين سنگ*ها به*جز بيرون آوردن آن*ها و سپس چيدن يك پازل كه مطمئنا مانند روز نخست نمي*شود، وجود نداشت؟ اظهار داشت: بسياري از سنگ*ها كاملا از بين رفته بودند و حتا در دوره*اي، تعدادي از سنگ*ها تخريب و ضايعات آن*ها در رودخانه رها شده بودند.

  وي در پاسخ به پرسش ديگري كه آيا صحيح است، سنگ تاريخي را از مكان خود براي حتا دوباره*چيني خارج كرد؟ بيان كرد: سنگ*هاي تاريخي سالم را خير؛ اما اگر در طول زمان، سنگ زيرين از بين رفته باشد، مجبورند، با روش سنگ*گذاري سازه قسمت بالا را حفظ كنند و سنگ زير آن بگذارند. البته در روش مرمت، نظريه*هاي مختلفي وجود دارند، اما اصل به حفظ ساختار پل و رفع خطر است.

  كيهان*فر در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا مبني بر اين*كه آنچه ما در پل خواجو ديديم، خارج كردن چهار رديف از سنگ*هاي پلكان*ها بود، گفت: شما به اين ديد نگاه نكنيد، بلكه سنگ*فرش*هاي پل همه از سنگ قبرهايي*اند كه در زمان پهلوي تعويض شده و بسياري از سنگ*هاي پله*ها طبق تصاوير اوايل دهه*ي 50 تعويض شده*اند.

  وي در پاسخ به پرسشي ديگري درباره*ي اين*كه سنگ*هاي علامت*دار و كنده*كاري*شده در رودخانه مربوط به كدام قسمت از پل هستند؟ افزود: ما وقتي سطح رودخانه را حفاري مي*كرديم، به اين سنگ*ها رسيديم. من چند روز پيش در پل خواجو بودم و قرار شد، تمام سنگ*هاي باارزش و داراي كنده*كاري را مقابل پلكان*ها بچينند تا در صورت كاربرد، به تخت فولاد برده شوند.


  برخي سنگ*ها با علامت كنده*كاري بايد جايگزين شوند
  كيهان*فر درباره*ي اين*كه طبق برخي مشاهده*ها، كارگران از يك نوع سنگ باارزش براي ساخت بستر سنگي استفاده مي*كردند، اظهار داشت: اين موضوع صحت ندارد و از سنگ*هاي معدن براي ساخت بستر سنگي استفاده مي*شود. من اين صحبت شما را صددرصد تكذيب مي*كنم. فقط به يك شكل مي*تواند اين اتفاق رخ داده باشد، ما عواملي در اين قضيه داريم كه مي*خواهند برنامه*ريزي*شده اين اقدامات را انجام دهند.

  وي بيان كرد: طرح پروژه اين است كه كنار حوضچه*ي آرامش، پل را با سنگ*هاي جديد مرمت كنيم تا از غرق*شدگي افراد به*دليل عمق زياد جلوگيري شود. توجه داشته باشيد، در دهه*هاي گذشته هيچ مرمتي روي پل انجام نشده بود.

  كيهان*فر اضافه كرد: خودتان كارشناسي كنيد و ببينيد ما چه بخشي را دست زده*ايم. برخي سنگ*ها قابل استفاده و برخي هرچند علامت*هاي كنده*كاري دارند، ارزش ندارند و بايد جايگزين شوند تا شالوده*ي پل مستحكم بماند. اگر بگوييم آن*ها را دست نزنيم، نمي*شود.  در مرمت 10 سال پيش حق جابه*جايي هيچ سنگي را نداشتيم
  اين گفته*ها در حالي است كه يك استاد مرمت*كار كه خود 10 سال پيش بخش*هايي از پل خواجو را مرمت كرده است، به خبرنگار ايسنا گفت: 10 سال پيش، در بخش*هايي از پل خواجو مرمت*هايي را انجام داديم؛ اما با اين روش كه حق جابه*جايي هيچ سنگي را نداشتيم.

  سيدرضا طباطبايي افزود: ما فقط اقدامات حفاظتي براي سنگ*هاي آسيب*ديده انجام داديم و هيچ سنگي را به*شكلي كه امروز پل خواجو را مرمت مي*كنند، پياده نكرديم.

  نبايد با اقدامات غيراصولي پل خواجو را به خطر انداخت
  هم*چنين يك كارشناس مرمت آثار تاريخي تأكيد كرد: پل خواجو بسيار پير شده است و نبايد با اقدامات غيراصولي آن را به خطر انداخت.

  وي اضافه كرد: متأسفانه نظر افرادي كه كار مي*كنند، اين است كه تمام آجرها و سنگ*ها بايد به*صورت شاقولي سر جاي خود، مانند روز اول قرار گيرند، غافل از اين*كه اثر تاريخي نيازي به طرازبندي ندارد و بيش*ترين هدف ما از مرمت، حفظ اثر است و بايد آن را مرمت كنيم، نه اين*كه نو كنيم.

 2. کاربر مقابل از memarkade عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  sirousb (22.04.2011)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  محل سکونت
  دنیای تبلیغات
  نوشته ها
  بسیاری

   

موضوعات مشابه

 1. چشم اندازهاي هوايي 360 درجه
  توسط ZigoR@T در انجمن فیلم های معماری
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 10.10.2012, 06:56
 2. ايده هايي براي چيدمان طاقچه شومينه
  توسط Maryam_1989 در انجمن معماری داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01.04.2012, 00:53
 3. عكسهايي از محوطه سازي
  توسط ZigoR@T در انجمن معماری منظر
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 02.03.2012, 22:35
 4. پروژه دانشجويي
  توسط كوروش در انجمن پروژه ها و نقشه های معماری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24.10.2011, 16:37
 5. عكس اجرايي از اشكالات سازه بتني
  توسط Sajad در انجمن بانک تصاویر و فیلم عمران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06.02.2011, 22:48

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .