پلهای معروف و محبوب جهان

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: پلهای معروف و محبوب جهان

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  24.06.2011
  عنوان کاربر
  کاربر فعال عمران
  ميانگين پست در روز
  0.06
  محل سکونت
  تبريز
  نوشته ها
  156
  تشکر ها
  414
  از این کاربر 737 بار در 194 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  پلهای معروف و محبوب جهان

  پلهای معروف و محبوب جهان
  اين پل‌ها هر كدام لقبي دارند: بزرگ‌ترين، طولاني‌ترين، شلوغ‌ترين و... همه اين پل‌ها يك ويژگي مشترك دارند؛ اجداد ما حتي در روياي خود هم نمي‌توانستند آن‌ها را تصور كنند. اين پل‌ها شگفتي‌هاي مهندسي و معماري هستند و در واقع شكل گرفتن هر كدام آن‌ها نشانگر قدرت و توانايي انسان است و البته تمام اين پل‌ها هم جاذبه‌هاي گردشگري و قطب‌هاي جذب توريست هستند.
  165 كيلومتر روي هوا

  طولاني‌ترين پل روی آب

  داني يانگ- كانشان گراندبريج،‌ چين

  چيني‌ها قطب جديد مهندسي در جهان هستند. آن‌ها در سال‌هاي اخير شماري از بزرگ‌ترين و طولاني‌ترين پل‌هاي جهان را ساخته‌اند و حالا در ميان 15 پل طولاني جهان 11 پل در چين واقع است. در ميان 5 پل طولاني جهان 3 تا از‌ آن‌ها در مسير قطارهاي مافوق سريع مسير پكن- شانگهاي واقع است. اين مسير كه سالانه 80ميليون نفر در آن تردد مي‌كنند با بودجه 33ميليارد دلاري ساخته شده است. پل داني‌يانگ- كانشان در آغاز سال 2011 افتتاح شد و با طول بيشتر از 165 كيلومتري خود طولاني‌ترين پل جهان شد.طبيعي است كه امكان حركت با پاي پياده روي اين پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سريع كه با سرعت 300 كيلومتر در ساعت حركت مي‌كند بسيار لذت‌بخش است. حالا و به لطف مسير جديد و قطارهاي مافوق سريع مسير پكن- شانگهاي كه قبلا 11 ساعت به طول انجاميد 5 ساعته طي مي‌شود.

  400متر بالاتر از سطح زمين

  مرتفع‌ترين پل

  ميلاوو و دالت، فرانسه

  پل ميلاوو پل چندان طولاني نيست، اين پل در واقع 2 تپه را به هم وصل مي‌كند، اما مسئله اين است كه اين 2 تپه در جنوب فرانسه در يك معبر استراتژيك واقع شده‌اند معبر باريك ميان جنوب فرانسه و اسپانيا، جايي كه در تابستان‌ها صدها هزار مسافر راهي آن مي‌شوند. اين پل ساخته شد تا تراميك سنگين‌ اين مسير را سبك كرده و راه را هم براي مسافران كوتاه كند.ساخت اين پل 17 سال (از سال 1987 تا 2004) طول كشيد. اين پل از ارتفاع 325 متري شروع مي‌شود و به سمت بالا شيب اندكي دارد و در بلندترين نقطه ارتفاع اين پل تا زمين 410 متر است كه آن را بدل به مرتفع‌ترين پل جهان كرده است. اين پل جدا از اين ركورد خود، منظره فوق‌العاده‌اي هم دارد. اگرچه عبور هيچ كس با پاي پياده از اين پل مجاز نيست، اما يك مسابقه دووميداني به طول 20‌كيلومتر در تابستان‌ها در اين منطقه برگزار مي‌شود كه دونده‌ها كل مسافت پل را طي مي‌كنند و از زيبايي فوق‌العاده آن لذت مي‌برند.

  20ميليون آجر يعني چقدر؟

  بزرگ‌ترين پل آجري جهان

  پل گلشنر ولي، آلمان

  اين پل تنها 600متر طول دارد كه در ميان «ترين‌‌ها» در ميان پل‌هاي جهان اصلا رقم زيادي محسوب نمي‌شود اما ويژگي اين پل در واقع طول يا ارتفاع آن نيست بلكه مصالحي است كه در ساخت آن به كار رفته. اين پل كه در آلمان شرقي و در منطقه ساكسوني واقع است با بيش از 20ميليون عدد آجر ساخته شده. در حالي كه اكثر پل‌هاي جهان از فلزات يا سنگ ساخته شده است انتخاب آجر، با توجه به گراني آن انتخاب عجيبي است اما خب، وجود چند كارخانه آجرپزي در اطراف اين منطقه توجيه مي‌كند كه چرا سازندگان آن اين تصميم را گرفته‌اند. در كنار مسير ريل آهن اين پل، مسير پياده‌روي هم وجود دارد كه مي‌توانيد از آن عبور كنيد و از منظره زيباي آن لذت ببريد.

  پل 110 ساله

  طولاني‌ترين پل سرپوشيده

  هارتلند بريج، نيوبرانزويك كانادا

  دولت كانادا در مورد ساخت پلي روي رودخانه سن‌جان مردد بود زيرا وضعيت آب و هوايي متغير اين ناحيه ساخت پل و استفاده از آن را مشكل مي‌كرد، اما گروهي از مردم اين پروژه را به شكل مشاركتي و با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي به سرانجام رساندند. آن‌ها اين پل 403 متري را كه سقف دارد در سال 1901 ساختند و 5 سال بعد آن را به دولت فروختند. حالا با پيشرفت‌هاي علمي، پل‌هاي سرپوشيده به كار گرفته نمي‌شوند و براي همين پل‌ هارتلند به طولاني‌ترين پل سرپوشيده جهان بدل شد. مي‌توانيد هم با اتومبيل و هم به صورت پياده از داخل اين پل سرپوشيد بگذريد و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريد.

  پل 4كيلومتري با 2 پايه

  بزرگ‌ترين پل معلق جهان

  پل آكاشي كايكو (يا پل مرواريد)، ژاپن

  زماني كه اين پل در حال ساخت بود، بسياري از افراد آن را غيرممكن مي‌دانستند و حتي برخي مهندسان معتقد بودند كه در نهايت ساخت اين پول ممكن نخواهد شد، اما ژاپني‌ها طرح روياپردازانه خود را عملي كردند.پل آكاشي كايكو در واقع بزرگ‌ترين پل معلق جهان است. طول اين پل 4 كيلومتر و 300 متر است، ولي اين پل فقط 2 پايه دارد، در واقع 2 قطعه هر كدام به طول هزارو 100 متر و يك قطعه به طول 2هزار و 100 متر در هوا معلق هستند. اين نكته پل آكاشي كايكو را به معجزه‌اي در علم «معماري» بدل كرده است.پل آكاشي كايكو شهر بندري مشهور كوبه را به جزيره آواجي مركز صيد مرواريد ژاپن كه در كل تاريخ ژاپن به نام دروازه مرواريد شهرت داشته وصل مي‌كند (علت لقب اين پل هم همين است). اين پل كه در سال 1998 تكميل شد ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد، مثلا در مقابل بادهايي با سرعت 250 كيلومتر در ساعت و همچنين زمين‌لرزه‌هايي به قدرت 5/8 ريشتر مقاومت مي‌كند.

  غول 80ساله

  عريض‌ترين پل جهان

  پل سيدني هربور، استراليا

  خب، يك پل عريض به چه درد مي‌خورد؟ پلي كه 60 متر عرض آن است به چه دردي مي‌خورد؟ اگر جواب اين سوالات را از مردم سيدني بپرسيد به شما خواهند گفت، به درد كم كردن ترافيك. در واقع پل هربور بسياري از مشكلات ترافيكي سيدني را حل كرده است. در اين پل بسيار عريض يك بزرگراه 8لاينه (4لاين در هر طرف) 2 خط مترو، 2 پياده‌رو مخصوص پياده‌روي تعبيه شده است. اين پل قلب تجاري سيدني را به منطقه‌هاي مسكوني حاشيه شهر وصل مي‌كند و براي همين نقش بسيار مهمي در زندگي مردم اين شهر دارد. شايد باورش براي‌تان عجيب باشد ولي اين پل فوق‌العاده در سال 1932 ساخته شده است و ماه ديگر جشن تولد 80سالگي آن با مراسمي بزرگ و ويژه برگزار خواهد شد.

  شايد بهترين چشم‌انداز تماشاي آن از بالاي برج پيلتون است،‌ پس از بالا رفتن از 200 پله، مي‌توانيد بر بالاي پل قرار بگيريد و به چشم‌اندازي فوق‌العاده نگاه كنيد.

  روزي 150 هزار اتومبيل

  شلوغ‌ترين پل جهان

  پل جرج واشنگتن، نيويورك

  در سال 2010، 52 ميليون اتومبيل، اتوبوس و كاميون از روي اين پل عبور كردند. اين پل كه از روي رودخانه هادسن مي‌گذرد، نيوجرسي را به منهتن وصل كرده و در واقع شلوغ‌ترين محله‌هاي شهري نيويورك را به هم وصل مي‌كند. بر اساس آمار طي يك سال، هر ساكن شهر نيويورك حداقل 7 بار از روي اين پل عبور مي‌كند. احتمالا تعجب كرده‌ايد كه اين همه وسيله نقليه چطور مي‌توانند از يك پل عبور كنند. اما بايد بدانيد اين پل يك پل 2 طبقه است كه در مجموع 14 لاين دارد (8لاين عبوري در قسمت بالايي و 6 لاين عبوري در قسمت پاييني) و اتومبيل‌ها چندان در ترافيك اين پل گير نمي‌كنند.

  آمار در مورد پل جرج واشنگتن دقيق است ولي احتمالا اگر آمار در مورد پل‌هاي واراي كلكته هم دقيق بود، اين پل عنوان پرترافيك‌ترين را به خود اختصاص مي‌داد. آمار حاكي از اين است كه روزانه حدود 80هزار وسيله نقليه، يك ميليون انسان پياده و چند هزار گاو از روي اين پل عبور مي‌كنند.  برخی از دیگر پلهای معروف و محبوب دنیا : (Tower Bridge (London, England
  پل برج (لندن ، انگلستان)

  این پل كه توسط Horace Jones & Wolfe Barry طراحی و در سال 1894 تكمیل شد، یكی از مشهور ترین نمادها در لندن است. این پل 800 فوت طول و 28 فوت فضای زیرین دارد و وسط آن به 140 فوت افزایش می یابد كه كشتی ها می توانند از پایین رودخانه Thames عبور كنند. در قدیم كه كالاها بجای هوایی از راه زمینی حمل می شدند این پل در روز 50 بار بالا برده می شد، ساخت این پل با 432 كارگر ظرف 8 سال به اتمام رسید، در آن زمان 70000 تن بتن در دو پایه ی پل با فرو بردن 2 باسكول متعادل كننده در جای خود، كه هر یك 1000 تن وزن داشتند ریخته شد و سپس برای پوشش 11000 تن فولاد در زیر، تمام پل ملبس به سنگ پرتلند و گرانیت كورنیش شد.  (Golden Gate Bridge (San Francisco, US
  پل گلدن گیت (سانفرانسیسکو ، ایالات متحده امریکا)

  این پل طولانی ترین پل جهان جمعا بطول 8.921 فوت كه در سال 1937 تكمیل شد شاید مشهورترین پل زمان باشد. این پل كه در سان فرانسیسكو واقع است، موفقیت عظیم در ساخت و ساز زمان خود بود. در ساخت این پل ركورد ایمنی، بگونه ای بود که تنها 11 كارگر در طول عملیات ساختمانی كشته شدند و 11 نفر دیگر به مدد شبكه ی نوین ایمنی كه در زیر كار قرار داده شده بود نجات یافتند شكسته شد، عكس هاییكه توسط هزاران توریست همه ساله از پل گرفته می شود، شاخص رنگ قرمز بواقع پرتقالی بین المللی (International Orange) بوده و در اصل این رنگ برای افزایش قدرت دید در شرایط مه آلود بودن هوا كه مشابهت با منطقه ی خلیج دارد انتخاب شده، این پل با 1.3 میلیون دلار زیر بودجه پیش بینی شده، بمبلغ 27 میلیون دلار ، 100000 خودرو روزانه بطور متوسط به نتیجه رسید و برای نگهداری به 38 نقاش بطور فول تایم نیز نیاز دارد. تعداد 26 نفر كه از ارتفاع 220 فوتی با سرعت 75 مایل در ساعت و فاصله ی زمانی 4 ثانیه به پایین پرت شده اند جان سالم بدر برده اند.  (Sydney Harbour Bridge (Sydney, Australia
  پل بندرگاه سیدنی (سیدنی ، استرالیا)

  در حالیكه جشن هفتادو پنجمین سال تولدش در سال 2007 گرفته میشد، این پل همچنان در صدر پل های جهان از نظر وسیعترین مقاطع طولانی پل در جهان ( هر مقطع 3.770 فوت)‌ باقی مانده است، این پل ملقب به چوب رختی است بلحاظ قوسی شكل بودنش، معمولا از پل و خانه ی اپرا كه در مجاورتش واقع هست عكس برداری می شود، این زوج بعنوان یكی از بهترین تصاویر برای شهر و خود استرالیا عمل می كنند، اندازه ی بزرگترین مقطع 1.650 فوت كه در بلندترین نقطه ی قوس 429 فوت بالای سطح دریاست، برای ساخت این پل می بایستی 800 خانه خراب می شدند و هزینه ی آن با 1400 كارگر ظرف مدت 8 سال حدود 12 میلیون دلار شد و عاقبت پل سیدنی در سال 1998 تكمیل شد.


  (Ponte Vecchio (Florence, Italy
  پنته وكیو (فلورانس ، ایتالیا)


  شهر پنته وكیو یكی از مشهور ترین نقاط گردشگری ایتالیا است و عقیده بر آنست كه از قدیمی ترین سازندگان پل قوسی با سنگ های یك تكه و چند تكه در جهان باشد، گرچه تكه های قدیمی تر ناتمام هم وجود دارد، این پل در اصل از چوب ساخته شده بود تا اینكه در سال 1333 توسط سیل منهدم شد و 12 سال بعد با استفاده از سنگ دوباره ساخته شد، شهرت آن بخاطر داشتن مغازه هایش است و از هر گروهی اعم از غرفه های تجار و قصابها تا دكه های فروشندگان لوازم هنری و یادگاری (سوغاتی) را در خود جای داده است.  (Gateshead Millenium Bridge (Gateshead, England
  پل هزاره و آبنمای گیت شید (شمال شرق انگلستان)

  جایزه 44 میلیون دلاری پل میلنیوم گیت شید، برای اولین بار و تنها پل "tilting" (كج ، شبدار ، در نوسان ) در جهان در نظر گرفته شده است، رم های هیدرولیكی در انتهای دو طرف پل این امكان را فراهم می آورد كه برای عبور كشتی های كوچك پل قدری كج شود و این تكنولوژی نوین باعث گشت كه طراحان آن برنده ی جایزه ی معتبر و آبرومند "Stirling Prize" برای آرشیتكت در سال 2002 گردند ، 19000 تن بتن در فندانسیون های به عمق 98 فوت (33 متر) و فولاد (میلگرد) كافی برای ساخت 64 راهروی 2 تیركه، پل را به مقاومت در برابر برخورد یك كشتی 4000 تنی كه با سرعت 4 نات در حركت است قادر می سازد.  (Erasmusbrug (Rotterdam, Netherlands
  پل اراسمبورگ یا سوان (رتردام ، هلند)


  ملقب به Swan (قو) بلحاظ شكل اسكلت فلزی مهار پل، ساخت این پل كه به منظور ارتباط بین شمال و جنوب شهر رتردام طراحی شده بود در سال 1996 خاتمه یافت، برای امكان عبور كشتی ها طاق جنوبی از ارتفاع قابل توجه 292 فوتی پل بلند باسكولی برخوردار است كه در سال 2005 در فیلمی به نام Who Am I (من كی هستم) بنمایش در آمد كه در آن هواپیماهای مسابقه ای از زیر آن پرواز كردند. ساخت این پل با بلندی 2.650 فوت و وزن 6.800 تن كه در سال 1996 كامل شد، 110 میلیون دلار خرج برداشت به محض آنكه پل بروی ترافیك گشوده شد معلوم شد كه پل بر اثر باد تاب می خورد كه این مشكل با استفاده از ابزار های تعیین كننده ی فشار هوا (دمپر) مرتفع گردید.  (Westminster Bridge (London, England
  پل وستمینستر (لندن ، انگلستان)


  یکی از آثار ماندگار و زیبای شهر لندن، پل وستمینستر است که از رودخانه تیمز عبور می کند و در کنار آن کاخ وستمینستر، کلیسای وستمینستر، ساعت محبوب بیگ‌بن و همچنین چرخ فلک چشم لندن قابل مشاهده است. این پل در سال 1769 افتتاح شد.


  (Millau Bridge (Tarn Valley, France
  پل میلو (دره ی ترن ، فرانسه)


  این پل به ارتفاع 1.125 فوت (338 متری) روی دره ی ترن در جنوب فرانسه قرار دارد كه بزرگترین پل كابلی جهان محسوب می شود. بطوریكه می گویند رانندگی بر روی این پل مثل آنست كه در آن احساس می كنی در پروازی. ساخت این پل كه قدری بلندتر از برج ایفل است سه سال به طول انجامید و در سال 2004 به روی عموم باز شد، در حالیكه این پل مناظر بسیار زیبایی را از دره ی زیر خود به تصویر می كشد، همینكه مه پایین می آید دیگر مسیر مناسبی برای آنانكه قلبشان ضعیف است نخواهد بود، بطور كل طول این پل 8.071 فوت ( 2.420 متر) با طاق تكی در 1.122 فوتی (336 متری) و حداكثر ارتفاع از زیر آن 886 فوت (266 متر) است، بطور خلاصه این پل بسیار احساس برانگیز هم بر روی كاغذ و هم در حیات واقعی می باشد، دكل پل با 7 اسكلت فلزی به وزن 36000 تن مسقف شده است. یكسری از هفت تیرك، هر یك به بلندی 292 فوت (88 متر) و به وزن 700 تن به اسكلتهای فلزی مربوط پیوسته اند.  (Fehmarn Belt Bridge (Baltic Sea, Germany and Denmark
  پل تسمه ای فهمارن (دریای بالتیک ، آلمان و دانمارک)

  هنگامیكه در سال 2018 پل فهمارن کامل شود امتدادی به طول 11.8 مایلی دست خواهد یافت و جزیره ی آلمانی فهمارن را به جزیره ی دانماركی لولاند با هزینه ی تقریبی 2.2 بیلیون دلار متصل می سازد. نقشه های اولیه نشان می دهند كه پل با 3 اسكلت فلزی كابلی، هر كدام به طول تقریبی 2.375 فوت (712)‌ متر كه بوسیله ی 4 ستون به بلندی 918 فوت حمایت شده و دارای 213 فوت (64 متر) بلندی زیر آن می باشد خواهد بود، پل پیشنهادی جنجال هایی را توسط كاسبها و طرفداران منابع طبیعی كه از لطمه خوردن به حیات وحش محل واهمه دارند بوجود آورده است.  (The Kintaikyo Bridge (Iwakuni, Japan
  پل كیتایكیو (آیواکانی، ژاپن)


  احتمالا یكی از پل های بد شانس در دنیا پل باز سازی شده كیتایكیو در شهر ایواكانی است که در سال 1673 پس از انجام هر اقدامی در جهت عبور از رودخانه ی نیشیكی Nishiki، بر اثر سیلاب های فصلی فرو ریخت. شایان ذكر است كه آرك های چوبی آن تا سال 1950 در جای خود محكم باقی ماندند تا اینكه عاقبت طوفان آنها را هم ویران ساخت، با وجود با این نیت كه دوباره ضربه نخورد، سه سال بعد پل دوباره بازسازی شد و تا امروز قابل عبور می باشد.  (Oresund Bridge (Oresund Strait, Denmark and Sweden
  پل ارساند (تنگه دانمارک و سوئد)


  این پل بالغ بر 25000 فوت طول و 669 فوت ارتفاع دارد. پل كابلی ارساند برای اتصال دانمارك به سوئد در سال 2000 افتتاح شد، كل پل كه 82000 تن وزن دارد دارای طولانی ترین مقاطع پل كابلی ( هر تكه 1.608 فوت) در جهان است و روزانه 60000 مسافر را با اتومبیل، اتوبوس و قطار از خود عبور می دهد. با رانندگی از دانمارك شما ابتدا از جزیره ی ساخته شده (مصنوعی) ‌Peberholm عبور كرده و در تونل 13.287 فوتی زیر دریا ناپدید شده و سپس شما را از پل ارساند، قبل از آنكه سفرتان به سوئد كامل شود عبور می دهد، عبور از پل ارساند ارزان تمام نمی شود ( بیش از 53 دلار هر ماشین) گرچه برای مسافرینی كه مكرر رفت و آمد می كنند تخفیف نزولی داده می شود كه با توجه به هزینه ی 3.8 میلیارد دلاری آن تعجبی ندارد.
  اگر قرار باشد

  هر یک از انسان هاغم خود را در دست بگیرند و در صفی بایستند،

  هر کس با نیم نگاهی به بغل دستی خود غمش را در جیب می گذارد

  و به خانه بر می گردد...

 2. 6 کاربر مقابل از Ziba عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  archi kochoolo (26.04.2012),arch_1 (26.04.2012),heratboy (26.02.2014),maxpin206 (26.04.2012),sirousb (26.04.2012),zahra.m (27.04.2012)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  محل سکونت
  دنیای تبلیغات
  نوشته ها
  بسیاری

   

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .