فلزات ساختمانی و کاربرد آنها

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: فلزات ساختمانی و کاربرد آنها

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  28.01.2011
  عنوان کاربر
  عضو کارآمد
  ميانگين پست در روز
  0.20
  نوشته ها
  516
  تشکر ها
  1,932
  از این کاربر 1,824 بار در 556 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  فلزات ساختمانی و کاربرد آنها  معرفی انواع فلزات ساختمانی و کاربرد آنها – چه فلزاتی در ساختمانها استفاده می شود؟  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]اساساً به دو گروه آهني و غير آهني تقسيم مي*شوند. آهن خالص در ساختمان مصرفي ندارد، ولي انواع فولاد و چدن كه آلياژهاي آهن به حساب مي*آيند از پرمصرف*ترين مصالح فلزي هستند. فولاد در نيمرخهاي گوناگون توليد شده و در ساختن اسكلت فلزي و به صورت ميلگرد يا آرماتور در بتن*آرمه به مصرف مي*رسد. مصرف چدن در [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید][دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]و قطعات درپوش و پله و مانند اينها است. از فلزات غيرآهني عمده كه در ساختمان بيشتر از آنها بهره*گيري مي*شود مي*توان آلومينيوم، مس، سرب، روي، قلع، نيكل و منيزيم را برشمرد. امروزه پس از فولاد، آلومينيوم و مس به ترتيب از پرمصرف*ترين فلزات در ساختمان به شمار مي*آيند. از ساير فلزات مستقيماً و يا به صورت بخشي از آلياژ ديگر فلزات بهره*گيري مي*شود.  معرفی انواع فلزات ساختمانی و کاربرد آنها – چه فلزاتی در ساختمانها استفاده می شود؟

  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] اساساً به دو گروه آهني و غير آهني تقسيم مي*شوند. آهن خالص در ساختمان مصرفي ندارد، ولي انواع فولاد و چدن كه آلياژهاي آهن به حساب مي*آيند از پرمصرف*ترين مصالح فلزي هستند. فولاد در نيمرخهاي گوناگون توليد شده و در ساختن اسكلت فلزي و به صورت ميلگرد يا آرماتور در بتن*آرمه به مصرف مي*رسد. [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید][دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] و قطعات درپوش و پله و مانند اينها است. از فلزات غيرآهني عمده كه در ساختمان بيشتر از آنها بهره*گيري مي*شود مي*توان آلومينيوم، مس، سرب، روي، قلع، نيكل و منيزيم را برشمرد. امروزه پس از فولاد، آلومينيوم و مس به ترتيب از پرمصرف*ترين فلزات در ساختمان به شمار مي*آيند. از ساير فلزات مستقيماً و يا به صورت بخشي از آلياژ ديگر فلزات بهره*گيري مي*شود.

  آلومينيوم خالص به علت نرمي و [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید][دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]مصرف نمي*شود، بلكه از آلياژهاي آن به*ويژه آنها كه داراي منيزيم، منگنز و سيليسيم مي*باشد استفاده مي*گردد. از مزاياي آلومينيوم و آلياژهاي آن، سبكي وزن و زنگ نزن بودن است ولي در مقابل، ضريب ارتجاعي كم و در نتيجه تغيير شكل زياد آنها زير بار و حساسيت در برابر افزايش گرما و تغيير محسوس در خواص مكانيكي آنها در گرماي بيش از 100 درجه سلسيوس، مصرف سازه*اي اين مصالح را محدود مي*سازد. گرچه روي سطح [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] پس از گذشت زمان لايه نازكي از اكسيد آلومينيوم يا آلومين تشكيل مي*شود و اين اكسيد فلز را از آسيب عوامل جوي حفظ مي*كند، ولي بهتر است ضخامت اين لايه را به كمك جريان الكتريسته و قرار دادن آن در آند افزايش داد تا آسيب*پذيري آن در برابر خراش و عوامل جوي كاهش يابد. اين عمل را آندايز كردن آلومينيوم مي*نامند كه به صورتهاي ساده و رنگي انجام مي*شود. آلومينيوم در ساخت [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] ساختمانها، ورق ساده يا موجدار پوشش شيروانيها يا [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] و درزپوش، كارهاي تزئيني و ساختن در و پنجره و نرده و مانند اينها مصرف مي*شود. از ورقهاي نازك آلومينيوم براي پوشش عايق حرارتي و نم*بندي آنها و بازتاب گرما بهره*گيري مي*شود. از گرد آلومينيوم در ساختن رنگ آلومينيومي استفاده مي*شود.

  از مس و آلياژهاي آن كه انواع برنج و مفرغ است در آب*بندي و درزبندي و كارهاي زينتي و ساختن قطعات شيرآلات و يراق*آلات و لوله*سازي استفاده مي*شود.

  بيشترين مصرف سرب در[دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] كردن محل بند لوله*هاي فاضلاب و همچنين پوشش ديوار محل كار با پرتوهاي مجهول X Ray و راديواكتيو مي*باشد.

  روي براي پوشاندن ورق، لوله و ساير [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] و نيز جلوگيري از زنگ زدن آنها مصرف مي*شود. اين قبيل محصولات به آهن سفيد يا فولاد گالوانيزه شهرت دارند. روي در ساختن انواع آلياژها به ويژه برنج كه آلياژي از مس و روي است، نيز به مصرف مي*رسد.

  قلع نيز به ميزان كمتري از روي براي پوشش[دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] ساختماني مصرف مي*شود.[دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]را اصطلاحاً حلبي مي*نامند. قلع در توليد انواع آلياژها به خصوص برنز يا مفرغ كه آلياژي از مس و قلع است، نيز مورد مصرف دارد.

  از سرب، قلع، روي، مس و آلومينيوم به صورت [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] در لايه مياني قشرهاي عايق رطوبتي پيش*ساخته نيز استفاده مي*شود.

 2. 4 کاربر مقابل از جاودشت عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  arch_1 (29.03.2012),sirousb (29.03.2012),Ziba (29.03.2012)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  نوشته ها
  بسیاری

   

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .