بناهايی بي اعتنا به اقليم، فرهنگ و هويت منطقه ایی

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: بناهايی بي اعتنا به اقليم، فرهنگ و هويت منطقه ایی

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.93
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  2,458
  تشکر ها
  7,743
  از این کاربر 8,338 بار در 2,222 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  مطلب جدید بناهايی بي اعتنا به اقليم، فرهنگ و هويت منطقه ایی

  هویت از دست رفته

  برنامه ریزی شهری و شهرسازی به شکل قانونمند و حرفه ای از سرزمین یونان و روم باستان آغاز شد.
  معماری یونانی به نام «هیپوداموس» اهل میلوتوس، سکونتگاه های یونانی مانند «پرین» و «پیروس» را طراحی کرد و اینچنین شهرسازی براساس هویت های شهری آغاز شد. هیپوداموس که به عنوان پدر شهرسازی نوین معروف است، روی طراحی هندسی شهرها تأکید داشت. او قلعه های مذهبی و مکان های عمومی شهروندی را به شکلی جهت می داد که احساس توازن و تناسب از آنها حاصل شود. تقلید از سبک کلاسیک یونانی - رومی در طول دوره رنسانس، کوشش های شهرسازی را در راستای سبک کلاسیک احیا کرد.
  میدان کلیسای سن پیر در رم و میدان سن مارک در ونیز از نمونه های ایده آل شکوه و عظمت در سازه های شهری و مکان های عمومی است. برخلاف خیابان های باریک و بدون قاعده سکونتگاه های دوره قرون وسطی، شهرسازی رنسانس بر دوایر متحدالمرکز به دور یک نقطه مرکزی و خیابان هایی که از آن نقطه به طرف بیرون، شبیه پره های یک چرخ منشعب می شود، تأکید داشت. این الگوها آرام آرام به دنیای جدید منتقل شد و مهندسان آن روزها براساس ایده های این معمار یونانی، شهرها را بنا کردند.
  پس از گذشت یک قرن و افزایش جمعیت شهرها، مسئولان شهری، ساختمان های بلند عمومی و معابر عظیم را بر ساختمان هایی با طراحی زیبا ترجیح دادند و ساختمان های بلند یکی پس از دیگری بر پیکره شهرها پیوستند. این ساختمان ها حجم زیادی از افراد را در خود جای می دادند، از این رو نیاز شهرها به مکان های عمومی مانند پارک ها و فضای سبز بیشتر و بیشتر شد. در نتیجه مشکلات جدید شهری متولد شدند و سیاستگذاران شهری اقدام به قاعده مندکردن تراکم جمعیتی کردند و شاید بتوان قرن بیستم را قرن قانونمندسازی ساخت شهرها نامید. اما در میان تمام دستاوردهایی که در قرن بیستم برای بشر اتفاق افتاد، برخی موضوعات به دست فراموشی سپرده شدند و اینکه کمتر به آنها توجه شد! موضوعاتی مهم مانند ساخت سازه ها و ساختمان هایی که به هیچ عنوان با «هویت» شهرها سازگاری و مطابقت نداشت. به عبارتی، مشکل از این قرار بود که شرایط اقلیمی و هویتی شهرها در طراحی و ساخت سازه ها کمتر مورد توجه قرار گرفت تا یکی از نخستین مبانی و اصول شهرسازی نادیده گرفته شود.


  هویت در معماری ایرانی
  معمولا ارتباط بین شخصیت و هویت افراد با محل زندگی آنها را هویت مکانی می نامیم که این هویت در مقیاس بزرگ تر نظیر هویت شهری نیز قابل انطباق است. معماران ایرانی دوره قاجار اعتقاد داشتند که اگر شهر محل زندگی فرد بی هویت باشد، احساس ناامنی در وجود او رخنه می کند و با حالت بی انگیزگی به زندگی خود ادامه می دهد. هویت شهر نیز اگر مطابق با اصول و ضوابط شهری بوده و با بدنه های شهری پیوند خورده باشد، واژه هویت را در ذهن تداعی می کند. ایرانیان اما از سالیان دور نیز معماران نام آشنایی داشتند که حتی در دوره پهلوی سبک «نئو رئالیستی» وارد بحث شهرسازی ایرانی شد و موضوعاتی مانند شرایط اقلیمی و هویت شهرها در ساخت وسازها اندکی مورد توجه قرار گرفت. حتما در بررسی دقیق شهرها و ساخت وسازهایی که در داخل کشور صورت گرفته است به ساخت وسازهایی همچون کاخ شهربانی تهران، میدان نقش جهان اصفهان، تئاترشهر تهران، برج آزادی و... برمی خوریم که می توان آنها را جزو بناهایی قلمداد کرد که توازن شهری، شرایط اقلیمی و هویتی شهری در ساخت آنها مورد توجه قرار گرفته است.در معماری قدیم به خصوص در استان گیلان و شمال کشور، اصفهان، یزد، جنوب کشور و چندین استان دیگر، موضوع شهرسازی مطابق با اصول هویتی و اقلیمی مورد توجه قرار گرفته است.


  باغ آلبالو و تئاتر شهر
  مجموعه تئاتر شهر تهران در سال1346 توسط مهندس امیرعلی سردار افخمی طراحی شد و ساخت آن 5سال به طول انجامید. تئاتر شهر با قطعه باغ آلبالو آنتوان چخوف به کارگردانی آربی آوانسیان گشوده شد. این مجموعه، از معماری زیبایی برخوردار است و جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می شود. مجموعه تئاتر شهر در چهارراه ولیعصر، تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولیعصر در مجاورت پارک دانشجو قرار گرفته است و محوطه سنگفرشی وسیع و زیبایی دارد. به گفته مهندسان و مشاروان معمار، می توان این بنا را یکی از بناهایی اعلام کرد که کاملا براساس هویت شهری و همچنین اقلیمی پایتخت ساخته شده است.


  بنایی که آرام آرام نماد شد
  برج آزادی به سمبلی برای تهران و اهالی پایتخت تبدیل شده است؛ نمایی که بیش از آنکه نماد هویت ملی باشد، نمادی شهری است، اما همین که توفیق بیشتری در جذب مردم و خانواده ها نسبت به سایر بناهای ملی چون مجلس داشته، قابل توجه است. مجموعه برج و میدان آزادی رفته رفته هویت های جدیدی پیدا کرد! فرم خاص آن و ارجاعات تاریخی بنا، آن را به سمبلی برای شهر و مایه مباهات تهرانی ها تبدیل کرد. به خصوص استفاده نمادین آن در روزهای پیروزی انقلاب برای تجمعات و تظاهرات هر ساله معنای جدیدی به این بنا بخشید و رفته رفته تبدیل به نمادی با مضامین هویتی و تاریخی شد.


  معماری نئوکلاسیک ایرانی
  اولین نمونه های معماری مدرن ایرانی در دوره پهلوی در داخل کشور خودنمایی کرد. نکته برجسته در معماری این دوره، ظهور گونه ای از معماری است که می شود با اغماض به آن معماری نئوکلاسیک ایرانی لقب داد. از شاخص ترین نمونه های اینگونه معماری در تهران می توان به ساختمان کاخ شهربانی در محوطه میدان باغ ملی اشاره کرد. همچنین ساختمان صندوق پس انداز بانک ملی در خیابان فردوسی نیز نمونه برجسته ای از معماری نئوکلاسیک ایران است. نما در ساختمان، به عنوان حائلی بین شرایط فیزیکی و اقلیمی خارج ساختمان (شرایط جوی) و همچنین به عنوان نمایشگر هویت حجمی و زیبایی آن، انواع گوناگونی دارد که از ترکیب مصالح مختلف شکل می گیرد و به ساختمان معنا می دهد و معماران معتقدند برای اینکه نما به ساختمان روح هویتی دوچندان بدهد، حتما باید به موضوع شرایط اقلیمی و فرهنگی شهری که ساختمان در آن بنا می شود، نیز پرداخت.

  توجه به استانداردها
  در روند پیشرفت سریع شهر و کلانشهرها، برخی موضوعات مانند نگرش درست به لهجه معماری از بین رفت و ساختمان ها تنها برای زیبایی و چشم نوازی ساخته شدند و به موضوعاتی مانند توجه به اقلیم و هویت منطقه ای که بنا در آن ساخته می شود، توجهی نشد. این موضوع حتی در تهران نیز اتفاق افتاد و برخی از بناها به هیچ عنوان با هویت و اقلیم این کلانشهر سازگاری ندارند. کارشناسان اعتقاد دارند که توجه به اقلیم و هویت، هنوز در شهرهای شمالی، جنوبی و شهرهایی مانند اصفهان به کار گرفته می شود. می گویند بناهایی که در تهران ساخته می شود باید به گونه ای باشند که نمای کوه البرز را از شهروندان نگیرد! اما در عین حال همچنان ساختمان ها و نماهایی در قسمت های شمالی ساخته می شود که سر به فلک می کشد و شرایط اقلیمی و هویتی را نادیده می گیرد.
  در این بین اما در همین سال ها سازه هایی همچون پردیس سینمایی ملت نیز ساخته شدند که هویت ها و شرایط اقلیمی را در نظر می گیرد و براساس استانداردهایی که درباره اش بحث شد، ساخته می شوند. شاید این نتیجه گیری چندان غیرمنصفانه و عجولانه نباشد، اگر بگوییم این روزها ساختمان ها و بناهایی که سر به آسمان می کشند، هیچ نشانی ندارند از اقلیم، فرهنگ، گویش و هویت منطقه ای که به آن تعلق دارند.


  میدان چشم نواز نقش جهان
  میدان نقش جهان، میدان بزرگ مستطیل شکلی است که در شهر اصفهان قرار دارد و به وسیله بناهایی از دوره صفوی محصور شده است. گرچه نقش جهان پیشینه ای کهن تر از دوران صفوی دارد، ولی میدان نقش جهان به شکل امروزی در دوره سلطنت شاه عباس صفوی پایه گذاری شده است. این میدان و سازه اش یکی از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب می شود که در بین سایر ابنیه های شاهکار اصفهان در رتبه اول قرار دارد و دقیقا براساس مختصات شهری و هویت بومی اصفهان بنا شده است. مورخاندیو لافوا، جهانگرد فرانسوی که در سال1298 هجری قمری این میدان را دیده است، درباره این میدان تاریخی می نویسد: «من احتیاجی ندارم که مانند فیثاغورث یونانی در حل مسئله مهمی تلاش کنم، بلکه کاملا برای من مکشوف است و می توانم با نهایت اطمینان بگویم که در دنیای متمدن امروز هیچ گونه بنایی وجود ندارد که بتواند از حیث وسعت و زیبایی و تقارن عمارات، شایسته مقایسه با این میدان باشد. این عقیده شخص من نیست، سایر اروپاییان هم که در فن معماری و مهندسی تخصص دارند با عقیده من همراهند.»


  لهجه معماری!
  معمولا شاهدیم که معماری ایرانی با حیاط های درونگرای خانه های یزد یا گنبدهای آبی مساجد اصفهان معرفی می شود اما این نوع خاص معماری مختص محدوده ای مشخص یعنی بخش مرکزی و اقلیم گرم و خشک ایران است. اگر به نقطه نقطه ایران و قومیت ها و فرهنگ های مختلف نگاه کنیم، همچون لهجه ها و گویش های خاصی که وجود دارد، با شیوه های مختلف معماری نیز آشنا می شویم. پروفسور رنه گابریل معتقد است که معماری همچون لهجه می ماند! او اعتقاد دارد که نمی توان ساختمان های شهری را که آفتابگیر است را در شهرهایی که به طور مثال در مجاورت دریا قرار دارند، ساخت. این یک اصل است و برای ساخت هر بنایی باید به گویش ها، هویت و البته شرایط اقلیمی آن توجه کرد.
  ویرایش توسط sirousb : 27.02.2012 در ساعت 14:25

 2. 3 کاربر مقابل از sirousb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  Mehraz (27.02.2012),جاودشت (27.02.2012)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  محل سکونت
  دنیای تبلیغات
  نوشته ها
  بسیاری

   

موضوعات مشابه

 1. ساخت و سازبدون تفکردرغياب زيبايی شناسی بومی...!
  توسط Gorjian در انجمن انجمن معماری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27.11.2011, 18:25
 2. آشنايی با علم رسوب شناسی
  توسط sirousb در انجمن زمین شناسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06.03.2011, 16:01

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .