اخبار نمایشگاه های معماری

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: اخبار نمایشگاه های معماری

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,928
  تشکر ها
  7,120
  از این کاربر 6,841 بار در 1,763 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  توجه اخبار نمایشگاه های معماری

  ناگفته هایی از حضور ایران در نمایشگاه اکسپو 2010


  نمایشگاه جهانی اکسپو، صحنه ای برای نمایش دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی کشورها و دورنمای توسعه آنها می باشد. شرکت کنندگان عمده آن، کشورها و سازمان های بین المللی هستند. نخستین نمایشگاه اکسپو در سال 1851 میلادی در لندن برگزار شد و تا کنون 24 شهر، این نمایشگاه را برگزار کرده اند. این نمایشگاه، سومین رویداد بین المللی بعد از بازی های المپیک و جام جهانی است و کشورهای مختلف جهان، تاریخ، فرهنگ، هنر و دانش کشورشان را در غرفه هایی به نمایش می گذارند. نمایشگاه اکسپو، هر پنج سال یک بار برگزار می شود که آخرین اکسپوی برگزار شده به اردیبهشت ماه 89 (2010) در شهر شانگهای چین باز می گردد.
  ایران در ژوئیه سال 2007 رسما اعلام کرد که در اکسپوی شانگهای، شرکت خواهد کرد و در 16 اکتبر، نامه پذیرش دعوت را به اداره برگزار کننده نمایشگاه جهانی شانگهای تحویل داد. مسئولیت برپایی و مدیریت غرفه ایران در اکسپوی شانگهای بر عهده سازمان برگزار کننده نمایشگاه های جمهوری اسلامی ایران، وابسته به اتاق بازرگانی گذاشته شد. نمایشگاه شانگهای در پنج موضوع تنوع فرهنگ شهری، رفاه شهری، علم و تکنولوژی، بازسازی جوامع شهری و مناطق شهری برگزار شد و در تعریف کلی، محلی برای تلاقی فرهنگ، تمدن، صنعت و تاریخ کشورها محسوب می شد. اساس موضوع اصلی و زیر موضوع پاویون ایران، شعار "تنوع فرهنگ شهری" بود و مثل دوره های قبل، حضور ایران با رویکردی میراثی صورت گرفت که گاها با انتقاد جامعه معماری کشور رو به رو شد؛ با این استدلال که گروهی از کشورهای توسعه یافته همیشه با رویکرد تکنولوژیکی در این نمایشگاه حضور می یابند.


  کارنامه ایران در دورههای گذشته
  آخرین حضور جدی ایران در اکسپو به سال 1967 در مونترال بر می گردد که با تلاش ها و پیگیری های مجدانه مهندس فرمانفرماییان محقق شد. اگر چه پس از آن، ایران در چند اکسپوی دیگر هم حاضر شد و از طراحی معمارانی همچون فرهاد احمدی و مهدی حجت استفاده شد اما آخرین حضور جدی ایران مربوط به همان سال 1967 است. حتی حضور ایران در اکسپوی 2005 ژاپن به قدری ضعیف و کمرنگ بود که جز چند بنر تخت جمشید و عرضه صنایع دستی، حرفی برای گفتن نداشت.

  مسئولان داخلی و معماران در بیخبری کامل
  یاسر جعفری، مهندس معمار حاضر در تیم طراحی و اجرای غرفه ایران در اکسپوی 2010 در رابطه با برگزاری اکسپوی شانگهای می گوید: در فاصله سال های 2008-2007 به عنوان دانشجوی معماری، کارآموز یک دفتر بین المللی در شانگهای چین بودم . من در آن دوره به عنوان نماینده دانشجویان ایران در کنار دانشجویانی از 31 کشور مختلف، مشغول کارآموزی بودم و بحث برگزاری اکسپوی شانگهای، یکی از مهمترین مسائل آن دوره زمانی بود. در تمام شهر شانگهای نماد اکسپو دیده می شد و حتی در جریان پیگیری رقابت کشورها، می دیدم که بسیاری از آنها، پیش طرح های خود را به مجریان اکسپو ارائه کرده اند. اما در ایران وضعیت به گونه دیگری بود، واقعیت این بود که به رغم شور و اشتیاقی که در چین و سایر کشورها برای برگزاری این رویداد مهم بین المللی وجود داشت این بحث هیچ دغدغه ای برای معماران و مسئولان داخلی به وجود نیاورده بود و همه نسبت به آن، ابراز بی اطلاعی می کردند، تا اینکه به صورت اتفاقی مطلع شدم یکی از مسئولان نمایشگاه بین المللی از تصمیم دولت برای حضور ایران در اکسپوی 2010 خبر داده است؛ با پیگیری هایی که انجام دادم توانستم شرکتی را که قرار بود طراح غرفه ایران باشد بیابم و پس از ارائه رزومه کاری خود به عنوان تنها معمار حاضر در این تیم باشم.

  شرکت برنده مناقصه
  شرکت "طرح امروز "، به عنوان مجری طراحی غرفه ایران در شانگهای انتخاب شد، فعالیت این شرکت در زمینه طراحی صنعتی بود و سابقه کاری زیادی در برپایی غرفه داشت و صرفاً، کار غرفه سازی نمایشگاهی انجام می داد. این شرکت در جریان مناقصه دولتی، این کار را بر عهده گرفته بود، اما واقعیت این است که در جریان برگزاری مناقصات در ایران بیش از آنکه به کیفیت و مرتبط بودن حیطه کاری شرکت ها با انجام پروژه ها توجه شود، پایین بودن قیمت پیشنهادی در اولویت قرار می گیرد و همین مسئله باعث شد که آغاز کار، آنگونه که شایسته آن بود صورت نگیرد.
  تنها هشت ماه به زمان آغاز به کار اکسپو، مذاکرات اولیه با تیم طراحی برای تدارک طراحی داخلی و پوسته بیرونی روی سوله صورت گرفت و یک ماه بعد، اولین بازدید از سایت انجام شد. از آنجایی که کمیته های پنج گانه ایران با حضور نمایندگانی از وزارت خانه های نفت، نیرو، مسکن، ارتباطات، بهداشت، سازمان انرژی اتمی، وزارت راه و ترابری، تمامی سازمان های مرتبط با شهرسازی و مبلمان سازی، اتاق بازرگانی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مسئول بررسی محتوای قابل ارائه در سایت ایران بودند، طرح ارائه شده اولیه که با ایده "پرواز بر روی چهار باغ" بود و زمان زیادی صرف طراحی آن شده بود به طور کامل تغییر کرد و به دلیل عدم وضوح خواسته کمیته ها با تلاش شبانه روزی تیم طراحی، 9 طرح دیگر در طول یک ماه ارائه شد که در نهایت، طرح "پل خواجوی اصفهان" به عنوان نماد گفتگو در شهر و ارتباط دو سویه شهری به تصویب نهایی رسید.

  شروع ساخت غرفه ایران
  بعد از پایان اکسپوی 2005 بنا به در خواست کشورهای عضو UFI، فضایی در سایت شانگهای، در اختیار تمام متقاضیان قرار گرفت که این فضا به ایران هم اختصاص یافت اما بر خلاف سایر کشورها که از همان زمان، شروع به برنامه ریزی و ساخت سایتشان کردند، شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، اقدامی در این زمینه انجام نداد و با پایان یافتن مدت مقرر برای آغاز فعالیت در سایت اختصاص یافته، این زمین به کشور اسرائیل واگذار شد و مکان جایگزینی به ایران معرفی شد که باز هم به دلیل تعلل ایران، به کشور دیگری اختصاص یافت؛ در نهایت پیمانکار UFI راسا اقدام به ساخت یک فضای نمایشگاهی ساده به شکل سوله به مساحت 2 هزار متر مربع برای ایران کرد.
  متاسفانه بزرگترین ایرادی که در این مسئله وجود داشت، اصرار اعضای کارگروه و مسئولان بر عبارت "معماری اسلامی" بود که بدون اینکه درک کاملی از آن داشته باشند بر این امر پافشاری می کردند. اگرچه مظاهری از معماری اسلامی در طرح ها دیده می شد ولی رضایت مسئولان، زمانی جلب شد که از قوس و نمادهای بسیار ساده و ابتدایی در طرح ها استفاده شد و به سمت برخوردی عامیانه با معماری پیش رفت.
  با این وجود، کارها در حال انجام بود که حاشیه های به وجود آمده در اثر چندین بار تغییر و بی صاحب شدن سازمان نمایشگاه های بین المللی به این بلاتکلیفی ها دامن می زد و کسی واقعا نمی دانست که آیا ایران به اکسپو 2010 می رسد یا نه؟ علاوه بر این مشکلات، ضعف دانشی جامعه معماری ما و عدم همکاری اساتید بزرگ معماری با تیم طراحی، کاستی ها را افزایش داد و تعداد زیادی از اساتید معماری در قبال همکاری، مبالغ گزافی را پیشنهاد می کردند که در عمل قابل پرداخت نبود.

  تاکید نماینده رحیم مشایی بر تاریخ 2500 ساله ایرانی
  مسئله دیگری که در این میان به وجود آمد، درگیری های مکرر بین وزارت بازرگانی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود که در نهایت با حذف این سازمان از پروسه تصمیم گیری، به ظاهر خاتمه یافت؛ هر چند اسفندیار رحیم مشایی به عنوان یک چهره دولتی، همواره بر این روند تاثیر گذار بود. اصرار نماینده وی بر استفاده از نمادهای هخامنشی در طراحی غرفه و تاکید بر تاریخ 2500 ساله ایران، آن هم درست زمانی که طراحی به اتمام رسیده و نقشه ها برای مجریان چینی ارسال شده و تنها یک هفته به آغاز اجرای طرح باقی مانده بود، مشکلات خاص خود را پدیدار کرد.

  هزینه طراحی غرفه ایران

  یک بحث دیگر در این زمینه مربوط به هزینه ها بود. کل بودجه ای که دولت برای اکسپوی 2010 شانگهای در نظر گرفته بود، 5 میلیون دلار (معادل پنج میلیارد تومان) بود که از این رقم تنها 2 میلیون دلار به طراحی و اجرای غرفه اختصاص یافته و 3 میلیون دلار باقی مانده مربوط به هزینه های برگزاری بود. در حالی که به صورت میانگین، کشوری همچون عربستان حداقل 85 میلیون دلار و امارات 60 میلیون دلار صرف طراحی غرفه های خود کرده بودند. در زمان اجرای طرح توسط مجریان چینی، هیچ ناظر متخصصی از سوی ایران برای نظارت بر عملکرد چینی ها اعزام نشد و تنها یک کارمند ساده از سوی نمایشگاه بین المللی به محل اجرای غرفه سفر کرد. نتیجه این شد که طرح اجرا شده توسط چینی ها، 50 درصد با طرح های ارسالی تفاوت داشت و هیچ نظارتی هم بر این امر صورت نگرفت.

  غرفه ایران در اختیار فروشنده ژاپنی
  در جریان برگزاری نمایشگاه اکسپو، طبقه بالایی غرفه ایران به فروشنده ای ژاپنی واگذار شد که با فروش بستنی و چای ایرانی، مبلغی بیش از کل هزینه بودجه دولت برای برپایی غرفه و برگزاری نمایشگاه به دست آورد. حال این سوال پیش می آید؛ چه لزومی داشت، وزارت بازرگانی به عنوان متولی برگزاری اکسپوی ایران، قسمتی از غرفه را به ژاپنی ها واگذار کند، آیا ایران برای تجارت چای و بستنی به اکسپو رفته بود؟

  و در آخر

  اگر چه اکسپو 2010 موقعیت بسیار مناسبی برای حضور ایران در این رویداد مهم بین المللی بود اما مجموعه این عوامل باعث شد کشور ما نتواند از این موقعیت بهره مند شود. این عدم موفقیت دلیلی جز کم کاری و ضعف مدیریتی در سیستم اجرایی و جامعه معماری ما ندارد که شرح آن در بالا ذکر شد.
  با توجه به حضور در دوره های مختلف و رویکرد میراثی ایران تا به امروز نسبت به مسئله طراحی و حضور طراحان و معماران به نامی همچون مهندس فرمانفرماییان، دکتر مهدی حجت و مهندس فرهاد احمدی در طراحی اکسپوهای گذشته، به نظر می رسد هنوز جامعه معماری ایران در ادامه روند جمع گریزی و عدم راهکارهای همسو در جهت بخشیدن به مسیر معماری معاصر ایران، هیچ گاه به نقطه مشترکی نخواهد رسید و با توجه به نبود معیاری ثابت و ارزشی، همگام با رویکرد های حاکمان و دولتمردان و نمودهای هنری ایرانی اسلامی، همچنان دست انداختن به الگوهای پر افتخار گذشته، مطمئن ترین و پرامتیازترین روش برای جلب رضایت متولیان و کارفرمایان، به دور از رویکردهای نوین معماری است. مسیر طی نشده ای که هیچگاه معماران نسل سوم این کشور بر کوتاهی نسل گذشته خود نخواهد بخشید.
  اکسپو 2015 میلان در راه است و خیلی زود دیر خواهد شد... .


  برگرفته از:eventspace.persianblog.ir
  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] 2. 2 کاربر مقابل از Mehraz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  ZigoR@T (04.04.2011)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  نوشته ها
  بسیاری

   

 4. Top | #2

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,928
  تشکر ها
  7,120
  از این کاربر 6,841 بار در 1,763 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر
  این نمایشگاه که در حوزه معماری ، دکوراسیون داخلی ، نورپردازی و صنایع وابسته توسط شرکت نمایشگاهی نمانگر در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

  علاقمندان می توانند از تاریخ 4-7 خردادماه از این نمایشگاه دیدن نمایند.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس : [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] مراجعه نمایید.


  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] 5. Top | #3

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,928
  تشکر ها
  7,120
  از این کاربر 6,841 بار در 1,763 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر
  شرکت نگین همایش پارسیان اقدام به برگزاری یک همایش 2 روزه با عنوان "اولین همایش معرفی برترین برندهای پروفیل،درب و پنجره به انبوه سازان و متولیان مسکن مهر" نموده است.

  این همایش در روزهای 30 و 31 خرداد ماه 1390 در تهران برگزار می شود. مهم ترین هدف برگزاری این همایش، آشنا کردن فعالان صنعت ساختمان با برندهای برتر می باشد.

  در این همایش به بهترین تولیدکننده پروفیل ایرانی،بهترین تولیدکننده درب و پنجره ایرانی، بهترین پروفیل خارجی و بهترین درب های ضد سرقت،لوح زرین و تندیس همایش اهداء میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر از این همایش و شرایط شرکت در نمایشگاه جانبی میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  دبیرخانه همایش: 44206174-021

  روابط عمومی:09393508921
  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] 6. Top | #4

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,928
  تشکر ها
  7,120
  از این کاربر 6,841 بار در 1,763 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر
  نمایشگاه عکس معماری ایرانی اسلامی


  نمایشگاه عکس معماری ایرانی اسلامی از 21 تا 27 شهریورماه در حاشیه سمپوزیوم بین المللی معماری و شهرسازی به نمایش درمی آید.


  مهندس بهرنگ مجیدی مسئول کمیته هنری سمپوزیوم با اعلام این خبر گفت: نمایشگاه عکس معماری و معنویت با موضوعیت شناساندن هنر معماری ایرانی - اسلامی در بناهای تاریخی و مذهبی و تاکید بر استفاده از شاهکارهای هنری و دستاوردهای تزیینی در معماری ایرانی- اسلامی که مناسب کاربری بناها تعیین شده است، به عنوان مهمترین و موثرترین هنری که می تواند شمایل شهرها را تغییر دهد و در روح مردم تأثیرگذار باشد در موزه امام علی (ع) به نمایش در می آید.
  وی افزود: نمایشگاه عکس معماری ایرانی - اسلامی با به نمایش گذاشتن 100 اثر برتر عکاسی در راستای برگزاری سمپوزیوم بین المللی معماری و شهرسازی، بر آن نکته اشاره دارد که، از زمانی در این مرز و بوم مسیر رکود معماری آغاز شد که در تعریف معماری به معنای ساخت و ساز در راستای انجام وظیفه اجتماعی و خدمت رسانی توجه شد، در حالی که معماری هنری است عجین شده با چشمان و روح شهروندان که باید با فرهنگ و سلیقه جمعی سازگار باشد. نمایشگاه عکس معماری و معنویت سعی می کند تا این نکته را به جامعه معماران و افکار عمومی یادآوری کند که معماری قبل از آنکه بنا را بنگرد به روح بنا می پردازد. اتفاقی که سعی داریم با برگزاری سمپوزیوم بین المللی معماری و شهرسازی به آن نزدیک تر شویم.
  مجیدی در ادامه بیان کرد: البته از سوی دیگر سعی می شود با نمایش معماری ایرانی- اسلامی در قالب هنر عکاسی این شاخص تمدن ایرانی را به دیگر ملل معرفی کنیم تا معماران شان در این سمپوزیوم بتوانند فرهنگ ایرانی را همان طور که هست بشناسند و به ارائه طرح هایی مناسب جامعه ما بپردازند. سمپوزیوم بین المللی معماری و شهرسازی با حضور تعدادی از اساتید برجسته معماری ایرانی و ایتالیا، به همت دانشگاه های مختلف در موزه امام علی(ع) واقع در خیابان اسفندیار از 21 تا 28 شهریورماه برگزار می شود.
  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] 7. کاربر مقابل از Mehraz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .