انواع ترک در بناهای تاریخی

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: انواع ترک در بناهای تاریخی

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  01.08.2011
  عنوان کاربر
  ناظم انجمن
  ميانگين پست در روز
  0.58
  نوشته ها
  1,435
  تشکر ها
  3,883
  از این کاربر 3,845 بار در 838 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  انواع ترک در بناهای تاریخی

  عناصري كه بارشان به زمين منتقل مي*شود، نيروي مؤثر فشاري بر زمين وارد مي*كنند كه اين نيرو در لايه زيرين پي از ميان نمي*رود، بلكه از سطح پي آغاز شده، رفت*رفته با اندازه*هاي كاهنده در زير زمين گسترده مي*شود. تغييرات حاصل بر اثر فشار آبهاي زيرزميني، اكسيد شدن لايه*هاي زغالي، نشت آب از لوله*هاي زهكشي (فاضلاب)، بوجود آمدن رطوبت در زير پي*ها موجب ايجاد ترك در پي و در بنا مي*شود.
  3. ترك ناشي از خشك شدن لايه*هاي بنا در زمان احداث و عوامل جوي در طول زمان:
  در هنگام احداث هر بنا، رطوبت طبيعي در ملات و ساير مصالح بنايي وجود داردة اين رطوبت به مرور زمان از بين مي*رود و در نتيجه موجب ايجاد ترك در بنا مي*گيدد. همچنين بر اثر تغير عوامل جوي و كاهش يا افزايش ميزان رطوبت، ترك نيز پديدار مي*شود.
  4. ترك ناشي از جابجايي ناگهاني لايه*هاي زمين:
  عوامل طبيعي مانند زلزله و بادهاي شديد موجب جابجايي لايه*هاي زمين شده و بدنيال خود تركهاي زيادي را در بناها بوجود مي*آورند. شدت تركها گاهي به جدايي كامل اتصالات منجر مي*گردد.
  5. ترك بر اثر كاهش يا افزايش بارهاي وارده بر پي*ها:
  عناصر و اجزاء بناهاي قديمي بصورت فشاري عمل مي*كنند، در نتيجه تعادلي را در بارگذاري موجب مي*شوند، اين تعدل تمام نيروهاي رانشي و فشاري را خنثي كرده و بار بنا را بصورت صحيح از مركز ثقل پايه*ها و ديوارها به زمين منتقل مي*كنند. هرگونه تغيير در بارگذاري (كم يا زياد كردم) در اين تعادل اختلال ايجاد مي*كند و در نتيجه بنا دچار تركهاي شديد مي*گردد.براي مثال اگر نيروي فشاري بار عمودي مناره*ها از كناره*هاي ايوانها حذف شود، نيروهاي رانشي تاقهاي ايوان در پايه**هاي جانبي باربر زنده شده و موجب رانش پايه*هاي مي*گردد.
  6. ترك بر اثر وارد آمدن نيروهاي رانشي به بنا:
  با توجه به اينكه اجزاء بناهاي قديمي اكثراً بصورت فشاري عمل مي*كنند و تمام نيروهاي رانشي توسط نيروهاي فشاري خنثي شده و به زمين منتقل مي*شوند، چنانچه نيرويي بدون در نظر گرفتن تعادل بنا در جهات مختلف به آن وارد گردد، خوبخود تعادل موجود در ساختمان برهم مي*ريزد و در نتيجه تركها و جابجايي*ها ظاهر مي*گردند.
  7. ترك ناشي از لرزشهاي پيرامون بنا مانند ترافيك، انفجار، حفاري و غيره:
  هرگونه عامل خارجي مانند احداث خيابان و ايجاد ترافيك سنگين همراه با صدا و لرزش، احداث كارخانه*ها، انفجارها و عمليات حفاري در تعادل طبيعي بنا كه اجزاء آن بصورت فشاري عمل مي*كنند، اختلال ايجاد مي*كنند.
  8. ترك بر اثر تغيير فشار آبهاي زيرزميني و تغيير ميزان رطوبت در بخش زير پي*ها:
  هرگونه تغيير در تعادل قشرهاي زيرين پي از نظر كاخش يا افزايش فشار آب و رطوبت موجود در آن موجوب بروز اختلالاتي در پي*ها و همينطور كلي بنا مي*گردد كه با نشست پي و ايجاد ترك در بنا همراه است. كنترل و ثابت نگه داشتن آبهاي زيرزمين تا حد امكان براي حفاظت بناهاي تاريخي ضروري است.
  9. ترك بر اثر تعبيه و فعاليت تأسيسات مدرن در داخل بناهاي تاريخي:
  در بناهاي تاريخي و قديمي، تأسيسات در خارج از بنا احداث مي**شد و سيستم تأسيسات گرمايشي و سرمايشي در داخل بنا وجود نداشت. در حال حاضر به منظور احياء بناهاي تاريخي، اين تأسيسات اجباراً به داخل بنا منتقل مي*شوند. در بيشتر اين بناها، به علت اجراي نادرست اين تأسيسات و در نتيجه نشت آب از لوله*ها و نفوذ آن به زير پي*ها، نشست و ترك در بنا رخ مي*دهد. بنابراين مداخله در بناي تاريخي و احداث تأسيسات جديد، مشروط به رعايت اصولي خاص در طراحي با نگرشي ويژه به طبيعت بناي تاريخي است.
  10. ترك ناشي از كاهش تدريجي مقاومت و چسبندگي مصالح و ملاتها به علت فرسوديگ در طول زمان:
  فرسودگي و كهولت بما همراه با عوامل جوي، تأثيرات مستقيم و عوارض منفي براي بناها بدنبال دارد. ميزان تأثير عوامل جوي از قبيل تغييرات دما و رطوبت بستگي به نوع مصالح بنا دارد. وجود اين دو عامل مقاوما بنا را در برابر نيروهاي وارده كاهش داده و موجب بروز ترك در آن مي*شوند.
  11. ترك بر اثر ساخت و ساز جديد (الحاقات) بدون توجه به پيوستگي و همبستگي سازه*اي بناهاي قديمي:
  با توجه به اينكه بناهاي قديمي داراي انسجام سازه*اي و همچنين همبستگي در تركيب و ساختار خود هستند، هر نوع دخل و تصرف در بنا كه بي*توجه به اين اصول سازه*اي و تركيبي و بدون مطالعه انجام گيرد، مسلماً ضايعاتي را ايجاد مي*كند كه يكي از آنها ايجاد ترك و جابجايي در سازة بنا است.
  12. ترك بر اثر فشارهاي وارده:
  تركهاي عمودي روي ديوارها، معمولاً حاصل فشارهاي وارده از تاقها و يا فشارهاي حاصل از فعل و انفعالات خود زمين هستند. اگر پي مستعد نشست باشد، اين فشارها ممكن است باعث چرخش شوند. از طرفي امكان دارد تركهاي افقي نيز بر اثر اين فشارها ايجاد شوند كه در اين صورت ديوار بر اثر استقامت زمين از دو جانب شكم داده و باعث فلج شدن آن بخش خاص و آن برش از ديوار مي*شود.در ديوارهاي پشت*بند، در بخش پر تركهاي افقي وجود دارند ولي قابل روئيت نيستند. اگر تغيير فشارهاي وارده در طول ديواري همگن نباشد، در نوع انحراف طولي تغيير پديد مي*آيد و تركهاي عمودي بوجود مي*آيند. تركهاي افقي نيز در صورتي پديد مي*آيند كه نيروهاي متمركز كه بر اثر وجود تيرهاي سقف حاصل شده*اند با مقاومت قابل توجه زمين مواجه شوند.
  13. ترك در ديوار منحني:
  در اين نوع ديوارها، تركها خيلي بيشتر از ديوارهاي صاف هستند، زيرا فشارهاي عمودي در جداره با تنشهاي كششي همراه هستند.
  14. ترك در نقاط اتصال ديوارها:
  نقاط اتصال ديوارها در كنجح*ها كه بصورت l يا t و... هستند بصورت فاحشي تحت تأثير نيروهاي متمركز قرار مي*گيرند. اگر اتصال بخوبي انجام نشده باشد، امكان ايجاد ترك و انفصال بسيار زياد است. نشست*هاي غيرهمگن لايه*هاي مختلف زمين از دلايل بروز ترك و يا چرخش*هاي شديد هستند كه معمولاً در گوشه*ها و كنج*هاي اتصالي بروز مي*كنند
  15. ترك در جداره*ها و ديوارهاي پر بازشو (درها و پنجره*ها):
  وجود بازشو در ديوار، علاوه بر افزايش نيروهاي فشاري در بخش*هاي اطراف بازشوها، باعث تشكيل و پخش شبكه نيروهاي كششي و فشاري خاص مي*شود كه معمولاً به انفصال قسمتي از ديوار مي*انجامد. در نماهايي كه تعداد بازشوها بيشتر باشد بر اثر نشست پي*ها، تعداد تركها افزايش مي*يابد و اين تركها در نقاط ضعيف بيشتر قابل مشاهده هستند.
  منبع: mb84.blogfa.com
  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]

  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]
 2. 4 کاربر مقابل از archi kochoolo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  hasti 24 (20.10.2011),SANJAGHAK_A (04.03.2013),مرمت گر (04.11.2011),جاودشت (21.10.2011)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  نوشته ها
  بسیاری

   

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .