بررسی اتلاف انرژی در بخش مسکن:

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: بررسی اتلاف انرژی در بخش مسکن:

 1. Top | #1
  nima7

  بررسی اتلاف انرژی در بخش مسکن:

  راه های اتلاف انرژی عبارتند از شکاف ها و درزهای موجود در پوسته ساختمان ،درز های پنجره ها و دمپرهای معیوب ،ضمنا از طریق درب ها و پنجره ها در زمان باز و بسته شدن صورت می گیرد.نشت حرارت به میزان 25% از کف درگاهها و 20% از بازشوهای دیوار و 12% از پنجرهها و قاب آن ها و14%از کانال های
  تاسیساتی صورت می گیرد .
  نقش پنجره ها و باز شو ها در اتلاف انرژی :

  پنجره*ها نور، گرما و زیبایی را به خانه می*آورند و به درک فضای زیست کمک می*کنند. پنجره*ها منابعی برای آگاهی ما از تغییرزمان و آشنایی با موقعیت مکانی هستند.
  پنجره*ها می*توانند راه*های موثری برای اتلاف گرمای درون ساختمان در زمستان، و ورود گرمای ناخواسته در تابستان باشند .

  در خانه*هایی با پنجره*های قدیمی و بدون استفاده از نوآوری*ها و فناوری*های نوین، نزدیک به 30 درصد اتلاف انرژی ساختمان، ازراه پنجره*ها رخ می*دهد.پنجره ها بیش از هر عنصر دیگری در پوسته ساختمان در مقابل انتقال حرارت نا خواسته بد دفاع تر هستند هر گاه مقاومت حرارتی شیشه معمولی را با مقاومت دیوارهای عایق دار متداول مقایسه کنیم ضعف شیشه به خوبی مشاهده می گردد.مقاومت حرارتی پنجره را می توان با افزایش مقدار R در شیشه وهمینطور با تغییر کنترل های عایقی در داخل وخارج پنجره اضافه کرد.

  تولید پنجره های دو جداره :

  به منظور كاهش اتلافات حرارتي ساختمانها مي توان از پنجره هاي دو جداره استفاده نمود. اين پنجره ها از دو لايه شيشه، كه توسط فاصله اي از هم جدا شده اند، ساخته مي شوند. فاصله بين دو شيشه توسط هوا و يا گاز ديگري پر شده است.

  در فضای بین شیشه ها هوا یا گازهای خاص بدون رطوبت با فشاری تقریبا مساوی فشار هوای بیرون وجود دارد. در شیشه های دو جداره غالبا از اسپیسر های آلومینیومی استفاده می شود که درون اسپیسر را با ماده رطوبت گیر پر می کنند که این ماده سبب جذب رطوبت هوای مابین دو شیشه می گردد و توسط مواد درزگیر مناسب ، کاملا آب بندی شده است. و در داخل فاصله های استاندارد از مواد رطوبت استفاده می گردد.

  در صورت استفاده از شیشه های دو جداره و پنجره های عایق می توان در ازای هر متر مربع شیشه دو جداره به میزان 40 متر مکعب گاز در سال صرفه جویی نمود. علاوه بر کاهش مصرف انرژی و سرو صدا ، محیط زیست پاکیزه تری تامین می نماید زیرا نیاز به مصرف انرژی حرارتی و برق مصرفی کمتر ، کاهش سوخت ، کاهش انتشار گازهای آلاینده را به مقدار زیاد سبب می گردد.
  این نوع شیشه دو یا چند جداره با قرار گرفتن رزین از نوع ساده یا رنگی در بین شیشه ها از ایمنی و اطمینان بیشتری برخوردار بوده و علاوه بر آن به میزان قابل توجهی در کاهش صدا موثر است.
  از این رو متخصصین این توع شیشه را جهت سقف ها و فضاهایی که شیشه در معرض ضربه قرار می گیرد، توصیه می کنند. همچنین لایه رزین توانای جذب و انعکاس اشعه مضر UV خورشید را تا 99 % دارد.
  شیشه دو جداره شامل دو لایه شیشه است که بهترین ضخامت برای آن استفاده از اسپیسر و یا جدا کننده هایی با ضخامت 21mm همچنین شیشه های دو جداره و قابل های پنجره باید در کارخانه و با رعایت استانداردهای معتبر در ک�خانه و توسط دستگاه های اتوماتیک تولید شود.


  میزان صرفه جویی در مصرف سوخت :

  پنجره ها از نظر صرفه جويي انرژي نقش حساسي دارند، چرا كه حدود 30% از كل تلفات حرارتي ساختمان از پنجرهها صورت ميگيرد، به همين د ليل پنجرههايي كه در جاي خوبي نصب نشدهاند يا خوب محافظت نميشوند، ميتوانند هزينه سوخت را بسيار بالا ببرند .براي كاستن از مشكلات ناشي از پنجرهها، ميتوان از راههاي مختلف يك لايه هواي ساكن بين محيط داخل و خارج ايجاد كرد، با انجام اين كار تلفات حرارتي پنجره به نصف كاهش مييابد. براي ايجاد اين لايه هوا راههاي مختلفي وجود دارد
  جداره كردن شيشه هر پنجرهاي باعث بالا رفتن كارآيي آن ميشود، بويژه پنجرههايي كه پردهاي روي آنها نصب نشده است.
  پنجره دو جداره، داراي دو شيشه ميباشد كه بين آنها يك فضاي كاملاً درزبندي شده قرار گرفته است. اين فاصله معمولاً بين 6 تا 20 ميليمتر است.
  اگر اينفاصله هوايي 15 ميليمتر انتخاب شود، بهترين كارآيي بدست ميآيد. دو جداره كردن پنجره با وجود اينكه اتلاف حرارت را كاهش ميدهد، جلوي ورود نور و گرماي خورشيد را نم يگيرد. بنابراين در فصول گرم سال براي كاهش ورود گرما به داخل ساختمان بايد جلوي تابش مستقيم خورشيد به پنجره را گرفت.
  در كنار اينها، دو جداره كرده پنجرهها باعث كم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان ميشود و نيز بخارگيري پنجرهها در فصول سرد سال كاهش مييابد.
  براي دو جداره كردن پنجره يك جداره موجود ميتوان يك لايه ديگر از شيشه يا اكريليك شفاف ديگر روي آن نصب كرد و فضاي بين آنها را كاملاً درزبندي كرد. در اين فضا بايد مقداري ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت اين فضا را كاملاً بگيرد.

  در برخي از پنجرههاي دو جداره، فضاي مياني را با گازهايي مانند آرگون و كريپتون پر ميكنند تا كارايي آنها حدود 10% افزايش يابد.اين عايقها از نظر قيمت با پنجرههاي دو جداره قابل رقابت هستند. بويژه در ساختمانهاي موجود كه تعويض پنجرهها با پنجرههاي دوجداره هزينه زيادي به همراه خواهد داشت.

  راه ديگر براي بالا بردن كارآيي پنجرههاي موجود، نصب ورقههاي پلاستيكي شفاف بر روي پنجرهها است. اين ورقههاي شفاف را ميتوان توسط چسبهاي دوطرفه طوري به شيشه چسباند كه چند ميليمتر با آن فاصله داشته باشند.
  كار ساده تري كه ميتوان انجام داد اين است كه در چند هفته از سال كه هوا خيلي سرد است بر روي پنجرهها نايلون كشيد و دور تا دور آن را با چسب نواري پهن چسباند. با اين كار در درجه اول شرايط آسايش بالاتري براي ساكنين ايجاد ميشود و در كنار آن در مصرف سوخت نيز صرفه جويي ميشود.

  يكي از دلايل اتلاف حرارتي، استفاده از قابهاي نامناسب در پنجرهها ميباشد، به همين دليل كاربرد قابهاي استاندارد از درجه اهميت بالايي برخوردار است. بنابراين براي كاهش تبادل حرارتي از طريق قاب پنجره، استفاده از قاب استاندارد پي وي سي و آلومينيوم ترمال بريك كه ضريب هدايت حرارتي بسيار پاييني دارند بسيار موثر است.

 2. 3 کاربر مقابل از nima7 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  hasti 24 (20.10.2011),جاودشت (13.10.2011)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار

   

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .