اصول طراحی گالری آثار هنری

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: اصول طراحی گالری آثار هنری

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  01.08.2011
  عنوان کاربر
  ناظم انجمن
  ميانگين پست در روز
  0.60
  نوشته ها
  1,435
  تشکر ها
  3,883
  از این کاربر 3,845 بار در 838 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  اصول طراحی گالری آثار هنری

  اصول طراحی گالری آثار هنری: ه
  گالري*ها
  ساختار عمومي گالري*ها : فضاي نمايشگاه بخش مهمي در اين مجموعه به شمار مي*رود كه خصوصيات آن بر مجموعه تاثير مي*گذارد. تجربه فرد از فضاي سه بعدي نمايشگاه نتيجه يك ادراك سريع است. اين ادراك در محيطي با ساختار روشن، آسان*تر و با خستگي كمتر به دست مي*آيد تا در فضائي كه تركيب ضعيف و ناخوانايي دارد. نمايشگاه نوع خاصي از فضا است كه در آن علاوه بر رابطه انسان فضا يك رابطه پيچيده بين فضا و شيء وجود دارد. در قسمتهايي از نمايشگاه كه داراي مجموعه*هاي نمايشي ثابت است. معماري را مي توان تا حد امكان با اشياء تطبيق داد ولي در قسمتهاي قابل انعطاف، اين امر فقط از طريق تزئينات و تمهيدات فراوان عملي است.

  ترتيب قرارگيري اشياء : ترتيب اشياء نمايشي به بازديدكنندگان و خصوصيات اشياء نمايش بستگي دارد.
  رابطه بازديدكننده و شيء نمايشي به شرح زير است:
  1- هر چه نسبت بازديدكنندگان به اشياء نمايشي كمتر باشد. امكان تمركز و اينكه هر بازديدكننده بتواند آزادانه با شي نمايشي ارتباط برقرار كند، بيشتر مي*شود.
  2- در يك بازديد گروهي تماس نزديك با شيء نمايشي بدون ايجاد زحمت براي ساير اعضا گروه ممكن نيست. بازديدكنندگان بايد به ترتيبي گرداگرد شيء نمايشي قرار بگيرند كه همگي فاصله*شان تا آن مساوي باشد.

  نورپردازي گالري*ها : الف) نورپردازي طبيعي (نور روز):به دلايل اقتصادي، فيزيولوژيكي و تنوع، اين نوع نورپردازي هنوز بهترين وسيله روشنايي است و اگر مسائل حفاظتي اشياء اجازه دهد ارجحيت، نور روز است. جهت نور ممكن است از بالا (عمودي) يا از پهلو (افقي) باشد. مدتهاست كه ارزش نورپردازي از بالا در طراحي موزه*هاي استفاده مي*شود كه امتيازات آن عبارتند از: الف- نورپردازي از بالا روشي است راحت*تر و ثابت*تر در نورپردازي و كمتر در معرض موانع جنبي در داخل و خارج از بنا مانند ساختمانهاي ديگر و درختان قرار مي*گيرد.ب- نوري كه از بالا به تصاوير يا ساير اشياء به نمايش گذارده مي*تابد، قابل تنظيم است و تامين نور كافي و يكنواخت آن ديدي بسيار مناسب با حداقل بازتاب يا انحراف به وجود مي*آورد. ج- امكان به نمايش گذاشتن اشياء بيشتري را در فضاي نمايشگاه امكان*پذير مي*سازد. د- با توجه به حذف پنجره*ها و كاهش راههاي ارتباطي، فضاي نمايشگاه از امنيت بيشتري برخوردار شده و تمهيدات امنيتي نيز كاهش مي*يابد.
  ب) نورپردازي جانبي )افقي( : اينگونه نورپردازي از طريق پنجره*ها و نورگيرهاي معمولي به اشكال و ابعاد مختلف و در مكانهاي مناسب در ديوارها انجام مي*شود. پنجره*ها و نورگيرها معمولا يا در ارتفاعي كه بازديدكننده قادر به ديدن محوطه بيرون باشد و يا در ارتفاعي بالاتر نصب مي*شود. ديوارهايي كه پنجره*ها با ارتفاع معمولي بر روي آنها نصب شده، غالبا بدون استفاده هستند و علاوه بر آن اشياء نمايشي كه بر روي ديوار مقابل اين پنجره*ها نصب شده*اند نيز به خاطر وجود نور از مقابل داراي انعكاس هستند كه مانع ديد كامل و روشن مي*گردد. با اين وجود، اينگونه پنجره*ها براي اشيايي كه روي ديگر ديوارها و در زاويه*اي درست نسبت به منبع نور قرار دارند، نور مناسب و دلپذير به وجود مي*آورند.
  ج) نورپردازي مصنوعي : ملاحظات تكنيكي و مشكلات نگهداري مربوط به استفاده از نور مصنوعي از جمله عوامل موثر بر كاهش كاربرد نور مصنوعي در فضاهاي نمايشگاهي بوده است. نور مصنوعي از منابع نقطه*اي يا خطي تأمين مي*گردد و از اين رو چون سطوح تعديل كننده شدت آن با نور فضا قابل مقايسه نيست، لذا دستيابي به شرايط مشابه نور روز نيز تا ميزان محدودي امكان*پذير است.

  حركت و دسترسي گالري*ها : حركت و دسترسي قسمتي از امر ارائه و نمايش اشياء و عامل مهمي در سازماندهي فضائي نمايشگاه است. زيرا بطور نظري هيچ فضائي در منطقه نمايش اشياء منحصرا به رفت و آمد اختصاص نداشته و هيچ راهرو يا راه*پله*اي نبايد حركت سيال در اين منطقه را محدود كند. دستيابي به اين شرايط با اجتناب از مسائل روز امكان*پذير است. الف- اجتناب از محدوديتهاي با وقفه ب- اجتناب از اختلاف سطوح زيا

  تنظيم شرايط محيطي : رطوبت، دما و نور باعث فرسايش اشياء مي*گردند، دماي 15 درجه سانتي*گراد و رطوبت نسبي 60% براي اكثر نمايشگاههاي مناسب مي*باشد. رطوبت نسبي نبايد كم و زياد گردد و اين مساله با اشياء نمايشي ارتباط مستقيم دارد ولي در كل رطوبت نسبي 50% تا 65% توصيه مي*گردد.

  تهويه مطبوع : پيشرفتهاي فني در امر خلق يك محيط مصنوعي، اكنون به مرحله*اي رسيده است كه امكان تامين مصنوعي شرايط جوي را به طور كامل فراهم ساخته است. در اين شرايط ثبات، انعطاف*پذيري و نظم را مي*توان در چهارجوب فضايي نمايشگاه تأمين نمود. از جمله ديوارهاي خارجي مي*توانند كاملا بسته بوده و به خوبي عايق شوند و در صورت وجود اشعه*هاي نامطلوب نور، مي*توان آنها را دقيق*تر از نور روز بررسي و درمان كرد.

  آكوستيك : كنترل و طراحي آكوستيك بايد هماهنگ با ساير جنبه*هاي طراحي ساختمان نمايشگاه انجام شود. براي به حداقل رساندن نوفه*اي كه ناشي از نواحي و وسايل پر سروصدا و شلوغ است، موقعيت ساختمان را بايد در محلي ساكت و آرام پيش*بيني نمود. در صورتي كه يك منبع نوفه جهت*دار در نزديكي ساختمان قرار گرفته باشد، مي*توان از عملكردهاي مقاوم*تر به عنوان مانع استفاده كرد و عملكردها حساس*تر را در فاصله بيشتري از منبع نوفه قرار داد. هماهنگي اصول آكوستيكي با خصوصيات معماري از يكسو مربوط به سبك معماري و سازماندهي فضايي آن مي*باشد و از سوي ديگر نيازمند توجه به خصوصيات مربوط به طراحي فني ساختمان نمايشگاه قرار مي*گيرد.

  حريق : مقابله با حريق شامل مسئوليت حفظ متعلقات و حفاظت از بازديدكنندگان مي*باشد. بديهي است نخستين اقدامات مقابله با آتش بايد با شناخت محل، خصوصيات مصالح ساختماني، مراقبت*هاي لازم در بناهاي مجاور، انتخاب مصالح ساختمان مقاوم و پيشگيري لازم انجام پذيرد. بهتر است از به كار بردن هر گونه ماده قابل اشتعال به منظور تزئين و پوشاندن ديوارها خودداري شود. دقت بسيار بايد به كار برد تا از اتصالات برق در سيستم*هاي الكتريكي خودداري شود.
  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]

  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]
 2. 3 کاربر مقابل از archi kochoolo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  afshinjy (09.04.2012),Mehraz (12.08.2011),جاودشت (11.08.2011)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  نوشته ها
  بسیاری

   

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .