استفاده از لاستيکهای فرسوده در بتن ...

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: استفاده از لاستيکهای فرسوده در بتن ...

 1. Top | #1
  nima7

  مطلب جدید استفاده از لاستيکهای فرسوده در بتن ...

  در هر سال فقط در ايالات متحده ۲۵۰ ميليون تاير فرسوده به وزنبيش از ۳ ميليون تن جمع آوری می شود. همچنين يکی از بزرگترين چالشهای محيط زيستیموجود در اطراف کلان شهرها در جهان نحوه بازيافت و حذف مواد لاستيکی زائد از چرخهزيست محيطی می باشد. يکی از راه حلهای که برای حل اين مشکل پيشنهاد شده است استفادهاز ذرات لاستيک تاير بعنوان يک ماده افزودنی در مصالح بر پايه سيمان است.
  اگرچه بتنيک ماده محبوب و پراستفاده در مصالح ساختمانی است اما دارای تقطه ضعفهايی نيز میباشد . همانند مقاومت کششی پايين ، شکل پذيری پايين ، جذب انرژی کم، انقباض و جمعشدگی بتن (shrinkage) و در پی آن ترک خوردگی ناشی از آن و در نهايت ترکهای ناشی ازعمل آوری نامناسب و سخت شدگی بتن (hardening and curing cracking). يافته های جديدنشان می دهد که استفاده از ذرات تايرهای فرسوده به ميزان زيادی می تواند اين نقاطضعف بتن را برطرف کند. هر چند استفاده از لاستيک در آسفالت بيشتر از يک دهه است کهصورت می گيرد اما کاربرد آن در بتن بتازگی صورت گرفته است و تحقيقات زيادی بر امکانسنجی آن انجام شده. هرچند اين تحقيقات هنوز کامل نشده است اما روشهای آزمايشیمختلفی برای کاربرد اين لاستيک ها حاصل گرديده است .
  معمولا جايگزينی کامل سنگدانههای درشت دانه(شن) و سنگدانه های ريزدانه(ماسه ) با لاستيک بدليل کاهش مقاومت شديدمناسب بنظر نمی رسد. ولی با جايگزينی نسبت کمی از آن با سنگدانه ها کاهش مقاومتناچيزی صورت می گيرد که قابل صرفنظر کردن است.
  مطالعات نشان می دهد که ميزان لاستيکنبايد از ۲۰-۱۷ درصد کل حجم سنگدانه ها بيشتر شود . همچنين آزمايشها نشان می دهدکه استفاده از لاستيک در مخلوط بتن سيمانی ميزان انقباض و ترکيدگی بتن در اثر ازدست دادن آب (drying shrinkage) ،شکنندگی و مدول الاستيسته بتن را کاهش می دهد وبطور کلی پايايی و دوام ( durability) و سرويس دهی بتن سيمانی را افزايش ميدهد. بتازگی دکتر زاوو (Dr. Zhu) استاد دانشگاه آريزونا در آمريکا تلاشهايی را برایکاربرد بتن لاستيکی در پروژه های مسکونی و تجاری آغاز کرده است. او در نمونه خود درحدود ۸ درصد وزن سيمان از لاستيکهای فرسوده ريزشده استفاده کرده است.

 2. کاربر مقابل از nima7 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 3. # ADS
  تبلیغات در مدار

   

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .