ميلگردهاي مقاوم به خوردگي + مقاله آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی فولاد (mmfx) تقویت نوا

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: ميلگردهاي مقاوم به خوردگي + مقاله آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی فولاد (mmfx) تقویت نوا

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  26.01.2011
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد سایت
  ميانگين پست در روز
  0.91
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  2,458
  تشکر ها
  7,743
  از این کاربر 8,338 بار در 2,222 ارسال تشکر شده است.
  سیستم عامل و مرورگر

  توجه ميلگردهاي مقاوم به خوردگي + مقاله آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی فولاد (mmfx) تقویت نوا

  منبع : ایران سازه
  ميلگردهاي مقاوم به خوردگي
  Corrosion resistant bars
  1- مقدمه
  اصلي ترين عامل خوردگي سازه هاي بتني مسلح، خوردگي ميلگردهاي فولادي مي باشد. بطوريكه بر اساس نشريه 2-300 سازمان برنامه ريزي و مديريت اعلام شده است حدود 90 درصد از خرابيهاي سازه هاي بتني، ناشي از خوردگي آرماتورهاي مسلح كننده مي باشد. از اينرو كليه ميلگردها و صفحات فولادي پيش بيني شده براي توسعه ساختمان ها و سازه ها در مناطق خورنده بايد به نحو مناسب در مقابل خوردگي محافظت گردد.
  يكي از راهكارهاي مورد استفاده در اين مقوله بهره گيري از ميلگردهاي گالواتور است. اين ميلگردها از لحاظ تكنولوژي به عنوان نسل جديد ميلگردهاي مقاوم در برابر خوردگي مي باشد كه از هر دو طريق حفاظت فيزيكي و حفاظت الكتروشيميايي (حفاظت فعال) در برابر خوردگي مقاوم است.


  2- معرفي گالواتور
  گالواتور یک میلگرد منحصر بفرد مقاوم در برابر خوردگی مي باشد که می تواند عمر سازه هاي بتنی را در محیط های خورنده حتي تا 2 برابر افزایش دهد. هسته فولادی گالواتور توسط پوشش روی اتمیسیته با درجه خلوص 995/99% بصورت فیزیکی و کاتدی محافظت می شود. با بهره گيري از فن آوري نوين و ماشين آلات مدرن در مراحل توليد و با توجه به خصوصيات ويژه حفاظتي ، كاربردي و اقتصادي گالواتور ، این میلگرد به محصولی متمايز جهت حفاظت سازه‏های بتنی در معرض خوردگي تبدیل گرديده است.


  3- مزاياي گالواتور
  مهمترین ویژگی گالواتور که باعث تمایز آن نسبت به سایر محصولات مشابه شده است حفاظت دوگانه فیزیکی و کاتدی آن مي باشد. پوشش عنصر روی خالصی که بر روی میلگرد اعمال شده است بطور پیوسته و پایدار هسته فولادی را بصورت کاتدی محافظت مي نمايد. علاوه بر آن نمک های فلز روی ايجاد شده در سطح خارجی گالواتور کلیه منافذ پوشش را مسدود نموده و باعث ایجاد مانعی فعال در برابر نفوذ رطوبت و مواد خورنده مي شود. این حفاظت مضاعف باعث مقاومت فوق العاده‏ گالواتور در محیط های خورنده می‏گردد.

  جهت ایجاد حفاظت کاتدی موثر و پایدار پوشش فلز پایه باید دارای چهار ویژگی ذیل باشد.
  الف- وجود بيش از 92% عنصر روي در لايه فيلم خشك
  ب- یکنواختی خلوص عنصر روی موجود در فیلم خشک
  ج- کوچک بودن و یکنواخت بودن قطر ذرات روی
  د- چسبندگی قوی بین سطح آماده سازی شده فولادی با ذرات روی جهت تامين اتصال الکتروشیمیایی
  گالواتور برخلاف ميلگردهاي پوشش شده با اپوكسي زينك ريچ ها کلیه شرایط فوق را برآورده مي نمايد. علاوه بر آن حفاظت فیزیکی ناشی از پوشش محافظ فوقانی موجب تمایز کامل این محصول می گردد.
  میلگرد های مصرف شده در بتن مسلح بشکل های منحنی و حتی تحت خم استاندارد قرار مي گیرند. با توجه به اینکه این عمليات در محل اجرای سازه انجام می‏شود لذا معمولا آسیب‏های جدی به پوشش میلگردهای پوشش داده شده با اپوكسي هـا وارد مي گردد این امر منجر به از دست دادن محـــافظت فیزیکی در محل خــراشیده یا جداشده پوشش مي گردد اما در رابطه با گالواتور حتي در صورت زخمي شدن پوشش هيچ گونه گسترش خوردگي و زنگ زدگي ايجاد نمي شود اين بعلت خاصيت متمايز و ويژه حفاظت كاتدي گالواتور مي باشد.


  4- مشخصات فني ميلگردهاي گالواتور
  گالواتور در حال حاضر بصورت میلگرد های آجدار و یا ساده با قطر 8 تا 40 میلیمتر با جنس هسته فولادی از نوع AII و AIII توليد مي گردد.

  الف- مشخصات هسته فولادی
  فرآیند تولید گالواتور بر خلاف سایر روش ها بدون تاثیر گذاری بر روی خواص مکانیکی و سازه ای میلگرد انجام می پذیرد و در فرآیند تولید هیچ تنش اضافی بر میلگرد اعمال نمی شود. خصوصیات محصول نهایی مطابق استاندارد های زیر است.

  کد مرجع دفتر تحقیقات و معیارهای فنی عنوان آزمایش
  دت 701 آزمایش کششی میلگرد
  دت 702 آزمایش کششی پس از خم کردن و باز کردن خم (برای قطر کمتر از 9 میلیمتر)
  دت 703 آزمایش خم کردن و باز کردن
  دت 706 آزمایش وصله های جوش شده میلگرد
  دت 707 آزمایش خستگی میلگرد

  ب- مشخصات مقطع گالواتور
  گالواتور با سطح مقطع و آج استاندارد با مشخصات فنی زیر تولید می گردد.

  قطر D (mm) 8 10 12 14 16 18 20 22 25 28 32 36 40
  سطح مقطع F (cm2) 0.503 0.785 1.13 1.54 2.01 2.55 3.14 3.80 4.91 6.16 8.04 10.2 12.6
  جرم واحد طول G (kg/m) 0.395 0.617 0.888 1.21 1.58 2.00 2.47 2.98 3.85 4.83 6.31 7.99 9.86

  ج- مشخصات پوشش محافظ
  پوشش گالواتور دارای دو بخش متمایز فوقانی و زیرین می باشد. بخش زیرین که دارای 96% عنصر روي اتمسيته با خلوص 995/99% است با ايجاد پيوند قوی الکتروشیمیایی هسته فولادي را از طريق حفاظت كاتدي در مقابل خوردگي محافظت مي نمايد قسمت فوقانی که حاوی كمپلكس هاي روي است بصورت پوششی مقاوم در برابر عوامل خارجی عمل می‏نماید. بعلاوه همین پوشش خارجی کاملا زبر و ناهموار است و چسبندگی زيادي را با بتن ایجاد مي نمايد


  5- روشهاي محافظت از خوردگي
  گستردگی مشکلاتی که جامعه مهندسی در خصوص خوردگی میلگرد با آنها روبرو است باعث به وجود آمدن روشهای متعددی برای مقابله با این معضل گردیده است. در یک تقسیم بندی کلی روشهای حفاظت میلگرد در برابر خوردگی را میتوانیم در دو رده طبقه بندی کنیم.

  • رده نخست شامل روشهایی است که در آن از حفاظت مکانیکی برای مقابله با خوردگی استفاده میشود. روشهای این طبقه ساده ترین و ارزان ترین روشها بوده ولی در عوض کارآیی و دوام محدودی دارند. رنگ و پوششهایی مانند اپوکسی مثالهای معروفی از روشهای دسته نخست هستند.در صورتی که پوشش حفاظتی دچار آسیب شود ارزش حفاظتی آن از بین میرود و از آن جایی که در هنگام کاربرد میلگرد در بتن به سختی میتوان پوشش حفاظتی را از آسیب دور نگه داشت ، احتمال فراوانی وجود دارد که پوشش آسیب دیده و قادر نباشد که میلگردرا در برابر خوردگی محافظت کند. مثال روشنی از این مساله پل فلوریداکیز(Florida Keys) میباشد که اخیراً و با استفاده از میلگردهای دارای پوشش اپوکسی ساخته شده بود و پس از گذشت تنها 8 سال از ساخت ، خوردگی به صورت جدی در آن مشاهده گردیده است .
  • دسته دوم از روشهای حفاظتی در برگیرنده متدهایی است که از حفاظت مکانیکی فراتر رفته و فولاد را به روش الکترو شیمیایی در برابر خوردگی محافظت میکند. در این روشها اغلب یک ماده فداشونده وجود دارد که بر جریان تبادل الکترون در فرایند الکتروشیمیایی خوردگی تاثیر گذاشته و مانع از اکسید شدن فلز تحت حفاظت میگردد. گرچه فلز فداشونده میتواند هم به عنوان کاتد و هم به عنوان آند قرار گیرد ولی به دلیل آن که حفاظت کاتدی با استفاده از آند فداشونده به لحاظ کاربردی عملی تر و کم هزینه تر از حفاظت آندی است، در صنعت مقبولیت بیشتری یافته و هم اکنون در قالب فناوریهای گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد.
  از دیدگاه تئوری مفاهیم ساده ای بر حفاظت کاتدی حاکم هستند. فرآیند خوردگی باعث تشکیل یک پیل الکتروشیمیایی و تولید یک جریان الکتریکی ضعيف میگردد. تولید این جریان به دلیل وجود اختلاف پتانسیلی است که بین دو قطب این پیل وجود دارد. با فداشدن آندی که اختلاف پتانسیلی بیشتر از اختلاف پتانسیل موجود ایجاد میکند میتوانیم از خوردگی جلوگیری کنیم زیرا آند به جای آهن اکسید شده و با اکسیژن واکنش میدهد. لذا روش حفاظت كاتدي هم بطور فيزيكي و هم بطور الكترو شيميايي ميلگرد را در برابر خوردگي محافظت مي كند.


  6- خوردگي در بتن
  طی دهه های اخیر خوردگی میلگرد در بتن مسلح، یکی از مهمترین عوامل كاهش دهنده عمر سازه های مذكور بوده است. در واقع به دلیل مقاومت کششی اندک بتن، لازم است که آن را به طریقی در برابر بارگذاری کششی تقویت نمود. استفاده از میلگردهای فولادی راه حلی است که طی سالیان متمادی برای رفع این مشکل به کار رفته است.
  محیط بتن تازه به دلیل وجود مقادیر بسیاری از هیدروکسید کلسیم و مقادیر به نسبت کمتری از عناصر قلیایی مانند سدیم و پتاسیم محیطی بسیار قلیایی با pH بین 12 تا 13 میباشد. وجود این محیط قلیایی باعث ایجاد یک لایه نازک اکسید برروی سطح میلگرد ميگردد. این لایه در محیط به شدت قلیایی بتن تازه پایدار بوده و میلگرد را در برابر خوردگی محافظت میکند. مادامیکه pH محیط بیشتر از 10 باشد، میلگرد به لحاظ شیمیایی کماکان غیر فعال مانده و در معرض خوردگی قرار نمیگیرد.

  مشکل اساسی زمانی آغاز میشود که pH محیط رو به کاهش میگذارد یعنی قلیایی بودن بتن از دست میرود. کاهش pH محیط میتواند به دلایل متفاوتی صورت پذیرد که مهمترین دلیل تحقق این امر مربوط به نفوذ یک سری عناصر شیمیایی خاص به داخل بتن میباشد. در این میان مواد زیر از بیشترین اهمیت برخوردار میباشند:
  الف- دی اکسید کربن (CO2) موجود در اتمسفر
  ب- دی اکسید گوگرد (SO2)موجود در محیطهای صنعتی
  پ- یونهای کلرید موجود در محیطهای دریایی
  ت- املاح نمک (که معمولاً در اثر یخزدائی جاده ها، پلها و .... بر روی سازه های بتنی انباشته میشود.)
  ورود مواد فوق به داخل بتن باعث انجام واکنش شیمیایی و کاهش pH بتن میگردد. در اغلب موارد این مواد از حفره های موجود در سطح بتن وارد ساختار سازه میشود.
  در محیطهایی که امکان ورود چنین موادی وجود دارد، غلظت این مواد افزایش پیدا کرده و نهایتاً به آستانه ای میرسد که لایه محافظ تخریب میشود و در نتیجه فولاد شروع به خورده شدن میکند. شواهدی حاکی از این امر وجود دارد که آستانه خوردگی در بتن به نوع سیمان مصرف شده و ترکیبات آن بستگی دارد. علاوه بر این، نوع ماده خورنده غالب نیز به جغرافیای محل استفاده بتن بستگی دارد. برای مثال کربوناسیون بتن در اروپا نسبت به امریکا اهمیت بیشتری دارد.
  خوردگی باعث کاهش سطح مقطع مفید میلگرد شده و میتواند ناپیوستگیهای مقطعی ایجاد کرده و مقاومت کششی و مقاومت در برابر تنشهای خستگی را کاهش دهد.
  در سازه های بتن مسلح، در اثر خوردگی میلگرد اضافه حجمی تا چند برابر حجم فولاد اولیه ایجاد میشود. تنشهای ناشی از نیروهای مولکولی حاصل از این اضافه حجم منجر به ترک خوردگی و نهایتا تخریب کامل سازه بتنی می گردد.
  ترکهای ايجاد شده راه را برای نفوذ آب، اکسیژن و کلریدها باز مینمایند و این باعث تسریع در امر خوردگی میگردد. بنابراین زنگ بیشتری تشکیل شده و تنشهای بیشتری به وجود می آید. تنشهای بیشتر باعث ایجاد ترکهای بیشتر میشود. چرخه به وجود آمده تا جایی که فاجعه تخریب بتن به طور کامل اتفاق بیفتد ادامه پیدا میکند.
  ین میلگرد ها در واقع میلگرد های معمولی هستند که تحت فرآیند گالوانیزاسیون قرار گرفته اند. در این فرآیند لایه ای از فلز روی بواسطه غرق نمودن میلگرد در حوضچه روی مذاب بر روی سطح میلگردایجاد می گردد.

  7- مقايسه انواع ميلگرد


  7-1 مقايسه ميلگردهاي گالوانيزه با گالواتور
  الف- مزایای میلگرد گالوانیزه
  • ایجاد حفاظت کاتدی همراه با حفاظت فیزیکی
  • پوشش دهی کامل سطوح میلگرد
  ب- معایب میلگرد گالوانیزه
  • محفاظت هسته فولادی به علت متغییر بودن خلوص روی در سطوح مختلف پوشش بصورت یکنواخت صورت نمي پذيرد
  • پوشش گالوانیزه گرم انعطاف پذیر نیست و در اثر انبساط و انقباض های زیاد ترک خورده و از سطح فلز جدا می شود ولی گالواتور با انعطاف پذیری بالا در برابر این شرایط مقاومت می کند
  • عملیات گالوانیزه گرم باعث ایجاد تنش هاي پسماند در ميلگرد مي شود
  • گرمایش حاصل از گالوانیزه گرم در درجه حرارت از 450 تا 600 درجه سانتی گراد، باعث کاهش مقاومت فولاد می گردد. (خصوصاً در فولادهاي با مقاومت بالا)
  • هزینه بالا
  • آلودگی محیط زیست


  7-2 مقايسه ميلگردهاي اپوكسي با گالواتور
  اپوكسي ها تنها به عنوان يك پوشش فيزيكي مانع از نفوذ اكسيژن، رطوبت و مواد خورنده مي شود و در صورتي كه پوشش رنگ یا اپوکسی زخمي شود از همان قسمت ميلگرد خورده شده و زنگ زدگي در زير پوشش گسترش مي يابد.
  الف- مزایای میلگرد های اپوکسی
  • ارزان بودن
  • افزایش تقریبی عمر سازه در برابر خوردگی (10الی 30 سال)
  ب- معایب میلگرد های اپوکسی
  • مقاومت کم پوشش در برابر ضربات مکانیکی
  • مقاومت کم پوشش در برابر خم کردن میلگرد
  • نیاز به بتن با کیفیت خوب جهت کارآمد بودن
  • مقاومت کم پوشش در مقبل انبساط و انقباض های حرارتی
  • امکان نفوذ آب در زیر پوشش و ایجاد زنگ زدگی
  • وابسته بودن عملکرد میلگرد به میزان خرابی های پوشش
  • کنده شدن، تاول زدن و از بین رفتن پوشش در محیط خورنده
  • احتمال بوجود آمدن زنگ سیاه
  • نیازمند تدابیر ویژه جهت حمل، بندل کردن، خمکاری و آرماتوربندی
  • از بین رفتن چسبندگی لایه در بلند مدت (از بین رفتن کارایی)
  • افزایش سرعت خوردگی در صورت زخمی شدن پوشش
  • محدودیت در میزان آسیب دیدگی پوشش (مقدارمجاز آسیب دیدگی پوشش 1% سطح می باشد)

  7-3 مقايسه ميلگردهاي رنگ شده با گالواتور
  میلگرد های رنگ شده ساده ترین نوع میلگرد های حفاظت شده در برابر خوردگی می باشند ولی، به دو دلیل عمده استفاده از رنگها و اپوكسي ها برای حفاظت میلگرد میسر نمیباشد. نخست این که رنگ ها و اپوكسي هاي بسیار کمی وجود دارد که بتوانند pH زياد بتن تازه را تحمل کند (pH~13) ثانياً رنگها و اپوكسي ها تنها به عنوان يك پوشش فيزيكي مانع از نفوذ اكسيژن، رطوبت و مواد خورنده مي شود و در صورتي كه پوشش رنگ یا اپوکسی زخمي شود از همان قسمت ميلگرد خورده شده و زنگ زدگي در زير پوشش گسترش مي يابد. با توجه به اين كه در اثر حمل و نقل و عمليات برشكاري، خمكاري و آرماتور بندي ميلگردها حتماً زخمي ميشود استفاده از اين روش عملي نيست. ميلگرد هاي پوشش شده با زينك ريچ اپوكسي ها نيز نمي توانند بطور كامل ميلگرد فولادي را بطريق كاتدي محافظت نمايند زيرا برای این که پوششی غنی از روی بتواند سطح فلز پایه را به روش حفاظت کاتدی در برابر خوردگی محافظت کند بایستی حداقل 92% عنصر روی در فیلم خشک پوشش وجود داشته باشد و این در حالی است که عموما در رنگ های زینک ریچ مقدار روی موجود در فیلم خشک بسیار کمتر از این مقدار می باشد.استفاده از روي اتميسيته با خلوص 995/99% در گالواتور موجب گرديده است كه تبادل الكترون در فرآيند پيل الكتروشيميايي، بين فولاد و فلز روي بطور كامل صورت پذيرد و عنصر روي به عنوان آند فداشونده موجب حفاظت كاتدي سازه گردد. در یک فرآیند خوردگی، فلز پایه (مثلاً فولاد) الکترون آزاد کرده و به صورت یون مثبت در می آید

  از طرف دیگر اکسیژن نیز در واکنش با آب و با جذب الکترون های تولید شده یون هیدروکسیل تولید می کند. یون هیدروکسیل با کاتیون های فلز پایه واکنش انجام داده و هیدروکسید فلز را به وجود می آورد.
  این هیدروکسید تولید شده همان چیزی است که ما از آن به عنوان زنگ فلز یاد می کنیم. در صورتی که بتوانیم الکترون لازم برای کاهش اکسیژن را از فلز دیگری غیر از فلز پایه تامین کنیم، خوردگی فلز پایه متوقف می شود و در عوض فلز فدا شونده خورده شده و مصرف می گردد.


  7-4 مقايسه ميلگردهاي استيل با گالواتور
  این میلگرد ها از جنس فولاد ضد زنگ تولید شده اند و توان مقاومتی بالاتری نسبت به میلگرد های معمولی در محيط خورنده دارند. این میلگرد ها حاوی حداقل 12% کرم می باشند. اینگونه از میلگرد ها با دارا بودن آلیاژهای کرم مانع از ایجاد خوردگی می گردند.
  انواع میلگردهای stainless steel بر اساس ترکیبات:
  • فرتیک ها (حاوی حداکثر 17% کرم)
  • آستنتیک ها (حاوی 18% کرم و 8% نیکل)
  • فرتیک-آستنتیک ها (حاوی 22-28% کرم و 4-8% نیکل)
  • مارتنستیک ها (حاوی 12-18% کرم و 1% کربن)
  مزایای میلگرد های استیل:
  • مقاومت زیاد در برابر خوردگی
  • مقاومت مکانیکی مناسب
  معایب میلگرد های استیل:
  • قیمت بسیارگران، 12 الی 30 برابر در مقایسه با میلگردهای کربن استیل که از لحاظ اقتصادی غیر قابل توجیه می باشد
  • امکان ایجاد خوردگی موضعی در قسمت های جوشکاری شده
  • عدم ایجاد چسبندگی کافی با بتن که عملا ظرفيت باربري آنرا كاهش مي دهند. عملیات خمکاری ميلگردهاي پوشش شده با استنلس استيل معمولا با ایجاد ترک همراه است و باید نظارت دقیقی بر عملیات صورت پذیرد


  7-5 مقايسه ميلگردهاي پوشش فلزي با گالواتور
  ميلگردهاي با پوشش فلزي فعال میلگردهایی هستند که با فلزی فعال تر (الکترون ده تر) از فولاد كربن استيل پوشش می شوند. مانند ميلگردهاي با پوشش فلزي منيزيم (Mg) روي (Zn) و آلومينوم (Al)
  • مزیت منحصر بفرد این میلگردها مستقل بودن عملکرد حفاظتی آنها در مقابل ترکها، تخریبهای سطحی و دیگر آسیبهای ایجاد شده در پوشش می باشد.
  • اینگونه پوشش ها با تامین خاصیت حفاظت کاتدی از ایجاد زنگ زدگی در قسمتهای آسیب دیده پوشش جلوگیری بعمل آورده و میلگرد فــولادی را در مــقابل خوردگی از طریق فعــال (حفاظت كاتدي) محـافظت می نماید.


  8- مقايسه اقتصادي
  بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی سازه های بتنی مسلح حفاظت نشده و سازه های حفاظت شده با گالواتور مشخص گردیده که هزینه صرف شده جهت حفاظت سازه ها در برابر خوردگي در مقایسه با ارزش سازه و فواید ناشی از افزایش عمر آن بسیار بسیار ناچیز می باشد.

  از لحاظ اقتصادی میلگردهای گالواتور در مقایسه با سایر میلگردهای محافظت شده در برابر خوردگی از قبیل میلگردهای اپوکسی و میلگردهای استنلس استیل بمراتب اقتصادی تر می باشد بطوری که میلگردهای اپوکسی حدود 5/1 برابر گالواتور هزینه داشته و میلگردهای تا 10 برابر گالواتور اضافه هزینه ایجاد می نماید.
  گالواتور در مقایسه با میلگردهای کربن استیل معمولی دارای توجیه اقتصادی می باشد بطور مثال هزینه ناشی از استفاده میلگردهای گالواتور بجای میلگردهای فولادی معمولی در یک پروژه بندر سازی حدود 3 درصد پروژه برآورد می گردد ملاحظه می شود كه هزینه مصرف این نوع میلگرد در پروژه های بتن مسلح در مقایسه با ارزش سازه بتنی و منافع ناشی از افزایش طول عمر آن بسیار ناچیز می باشد.زيرا با توجه ميزان افزايش طول عمر مفيد سازه بتني ارزش افزوده اي تا بيست برابر هزينه مقاوم سازي صرفه جوئي خواهد شد.  كليه اطلاعات اين صفحه از طريق وب سايت شركت مهندسي خوردگي غدير [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید] اخذ گرديده است.
  CORROSION RESISTANT ALLOY
  STEEL (MMFX) REINFORCING
  BAR IN BRlDGE DECKS

  آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی
  فولاد (MMFX) تقویت
  نوار در عرشه پل ( BRlDGE)
  به حجم 520 کیلوبایت
  در فرمت پی دی اف (pdf)
  [دسترسی به لینک ها فقط برای اعضای انجمن امکان پذیر می باشد . همین حالا ثبت نام کنید]

 2. 2 کاربر مقابل از sirousb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  IIXL (15.04.2012),vanaei (16.06.2011)

 3. # ADS
  تبلیغات در مدار
  تاریخ عضویت
  همیشه
  محل سکونت
  دنیای تبلیغات
  نوشته ها
  بسیاری

   

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با نقش نگار
جهت ارتباط با مديریت نقش نگار می توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید .
Email : sirousb@gmail.com
Tell : 09101414214 سیروس برادران
کليه حقوق مادي و معنوي براي نقش نگار محفوظ مي باشد .